Małe cuda natury w bibliotece

6 września 2022 o godz. 17.00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Kalwaryjskiej 62d w Piekarach Śląskich na wernisaż wystawy “Małe cuda natury. Makrofotografia i fotografia zbliżeniowa” autorstwa Andrzeja Cieśli. Wystawa składa się z ponad 70 powiększeń barwnych ukazujących życie, często przez nas nie dostrzeganych, małych owadów buszujących w naturalnym środowisku występowania.

Zdjęcia wykonane są w technice focus-stacking na różnych skalach odwzorowania np.1:2, 1:1, 2:1 Na jedno ostre/wyraźne zdjęcie składa się kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt fotografii składowych. Zamierzeniem twórcy jest przybliżenie widzowi makro-świata, w najczystszej naturalnej postaci, zachęcenie widzów do odkrywania swoich pasji oraz pokazanie piękna otaczającej nas przyrody.

Wystawa będzie czynna do 24 września 2022 w godzinach otwarcia biblioteki.

Andrzej Cieśla i jego „przygoda z fotografią” ma swój początek w minionym wieku, dokładnie w 1989 roku. Jeszcze w 2014 roku przedstawił na wernisażu w Olzie „ Kontrasty Tatr” powiększenia wykonane lustrzanką analogową „Praktica”. Oprócz fotografowania gór, krajobrazów, ptaków była też architektura, min. KWK „Piekary” jak i obchody Barbórki. Cyfrowa rewolucja, jaka dokonała się w fotografii dała o wiele większe możliwości. Bohaterami fotograficznych ujęć Andrzeja Cieśli są motyle, ważki, pająki i inne owady. Poświęca każdą wolną chwilę fotografowaniu przyrody. Laureat wielu konkursów fotograficznych m.in:

  • 2000 – „Niedoceniane piękno” Biblioteka Centralna-Piekary Śl.
  • 2007 – II Dni Gór-MCIiT Piekary Śl.
  • 2010 – „Dzika Przyroda” Biblioteka Centralna-Piekary Śl.
  • 2014 – „Makro świat” GOK Świerklaniec
  • 2018 – „Uroki małej i dużej architektury” UŚ Wydział Nauk o Ziemi w Sosnowcu
  • 2020 – „Matematyka w obiektywie” Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny-Uniwersytet Szczeciński
  • 2021 – „Latające cuda natury” GOKSTiR Jarocin