Ceny mieszkań w Piekarach Śląskich: 4 593 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

· aktualizacja:
Ceny nieruchomości w Piekarach Śląskich - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Piekarach Śląskich wynosi 4 593 zł/m², a mediana kwoty zakupu to 210 000 zł. Cena metra jest o 217 zł, czyli 4,5%, niższa od poziomu odniesienia z 2025 r. To ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie oczekiwania sprzedających widoczne w ogłoszeniach.

Redakcja piekaryonline.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Uwaga o danych: najnowszy akt notarialny w rejestrze dla tego miasta pochodzi z 4 lutego 2026 - starostwo powiatowe nie przekazało do Rejestru Cen Nieruchomości nowszych transakcji, więc poniższe liczby opisują rynek sprzed około 9 miesięcy.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Piekarach Śląskich: najważniejsze liczby

4 593 zł/m² wyznacza środek rozkładu cen: połowę mieszkań sprzedano poniżej tej wartości, połowę powyżej. Środkowa połowa transakcji mieściła się w przedziale 3 929-5 645 zł/m².

Mediana całkowitej ceny wynosiła 210 000 zł, a powierzchni 48 m². To odrębne miary: budżet zakupu warto zestawiać zarówno z metrażem, jak i lokalizacją, zamiast opierać wybór wyłącznie na miejskiej cenie metra.

Infografika: ceny mieszkań w Piekarach Śląskich
Infografika: ceny mieszkań w Piekarach Śląskich

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Obrót mieszkaniami w Piekarach Śląskich koncentruje się na rynku wtórnym. Jego mediana wynosi 4 593 zł/m², tyle samo co wynik dla całego miasta. Dla kupującego punktem odniesienia pozostają więc przede wszystkim lokale z drugiej ręki.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

5 117 zł/m² kosztował metr w segmencie kawalerek, podczas gdy w mieszkaniach o powierzchni 45-55 m² mediana wynosiła 4 164 zł/m². Zależność nie jest jednak liniowa: segment 55-70 m² osiągnął 5 080 zł/m².

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)5 117
35-45 m² (małe 2-pok.)4 495
45-55 m² (2-pok.)4 164
55-70 m² (3-pok.)5 080

Mały lokal może mieć wyższą cenę metra, ponieważ niższy całkowity próg zakupu poszerza grono potencjalnych nabywców. Sam metraż nie przesądza jednak o wycenie - znaczenie mają również lokalizacja i cechy mieszkania.

Ceny wg metrażu - Piekary Śląskie
Ceny wg metrażu - Piekary Śląskie

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

4 753 zł/m² wynosi mediana w rejonie Osiedle Wieczorka Drugie, a 4 734 zł/m² w rejonie Osiedle Buczka. Te części miasta mają zbliżony poziom cen. Pełne zestawienie pokazuje również 5 978 zł/m² dla rejonu Kozłowa Góra oraz 4 069 zł/m² dla rejonu Osiedle Andaluzja.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Kozłowa Góra5 978 *
Osiedle Wieczorka Drugie4 753
Osiedle Buczka4 734
Osiedle Andaluzja4 069 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Piekary Śląskie
Mapa cen mieszkań - Piekary Śląskie

Ceny wg części miasta - Piekary Śląskie
Ceny wg części miasta - Piekary Śląskie

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy cenie 210 000 zł podatek PCC według stawki 2% wynosi 4 200 zł. Zwolnienie dotyczy osób spełniających warunki zakupu pierwszego mieszkania. Maksymalna taksa notarialna z VAT to około 1 980 zł, a opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Wynagrodzenie notariusza można negocjować.

Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Porównując oferty, warto zatem patrzeć na cały budżet, nie tylko kwotę należną sprzedającemu.

Najświeższe wiadomości z Piekar Śląskich czekają na stronie głównej piekaryonline.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 4 075 zł/m² w 2023 r. do 4 593 zł/m², czyli o 13%, przy średnim tempie 4,1% rocznie. Jednocześnie obecny wynik jest niższy od 4 810 zł/m² przyjętych jako odniesienie dla 2025 r. Wykres pozwala oddzielić dłuższy trend od ostatniego spadku.

Trend cen - Piekary Śląskie
Trend cen - Piekary Śląskie

Piekary Śląskie na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

6 875 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa śląskiego. Piekary Śląskie są od tego poziomu tańsze o 2 282 zł/m².

Piekary Śląskie wg GUS: mediana ceny m² lokali mieszkalnych sprzedanych w IV kw. 2024 wyniosła 4 848 zł/m²; rok wcześniej 4 522 zł/m², co oznacza wzrost o 7,2%.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Piekary Śląskie-4 593-
Wojkowice4 km4 928+7,3%
Radzionków6 km5 366+16,8%
Bytom7 km4 514-1,7%
Siemianowice Śląskie8 km6 291+37,0%

* GUS korzysta z tego samego rejestru, ale publikuje dane kwartalnie i z opóźnieniem. IV kw. 2024 jest najnowszym dostępnym kwartałem tego zestawienia, a nie świeższą wersją wyników z ostatnich 12 miesięcy.

W Wojkowicach metr kosztował o 335 zł, czyli 7,3%, więcej niż w Piekarach Śląskich.

Komentarz analityczny

Spadek o 217 zł/m², czyli 4,5%, oznacza cofnięcie względem poziomu z 2025 r., ale nie znosi wzrostu o 13% od 2023 r. Lokalny rynek pozostaje zatem powyżej wcześniejszego poziomu cen, mimo ostatniej korekty.

W Polsce ceny mieszkań w II kwartale 2026 r. wzrosły o 6,3% rok do roku, w tym na rynku wtórnym o 6,1% (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Ogólnopolski wzrost nie musi jednak przekładać się na jednakowy kierunek zmian w każdym mieście.

Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wynosiło we wrześniu 2026 r. 5,98%, wobec 5,99% w sierpniu (źródło: NBP, dane o kredytach mieszkaniowych za wrzesień 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet, a przez niego na wybór powierzchni i lokalizacji.

Co dalej z cenami? Jeśli dostępność kredytu się poprawi, może wesprzeć popyt także w Piekarach Śląskich. Jeśli natomiast podaż lokali będzie przewyższać zainteresowanie kupujących, presja negocjacyjna może się utrzymać. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Piekarach Śląskich?

Mediana wynosi 4 593 zł/m², a środkowa połowa cen mieści się w przedziale 3 929-5 645 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Piekarach Śląskich rosną, czy spadają?

W zestawieniu spadły o 217 zł/m², czyli 4,5%, względem poziomu odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Skrajne wartości tabeli to 5 978 zł/m² w rejonie Kozłowa Góra i 4 069 zł/m² w rejonie Osiedle Andaluzja.*

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Piekarach Śląskich?

Dla lokali 25-35 m² mediana wynosi 5 117 zł/m², a dla segmentu 35-45 m² - 4 495 zł/m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 64 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 5 listopada 2025 do 4 lutego 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (2 transakcji) i wtórny (62); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-02-04; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji