Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piekary Śląskie

W Wielkim Tygodniu przeżywać będziemy na piekarskim Wzgórzu Kalwaryjskim, organizowane po raz piąty, Chwalebne Misterium Męki Pańskiej. Jego tegoroczne hasło stanowią słowa “W Jego ranach…”, zaczerpnięte z Księgi Izajasza. Już dziś serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie artystyczno-modlitewne, które odbywać się będzie w Niedzielę Palmową, Wielki Czwartek oraz Wielki Piątek.

Tradycyjnie, w okresie Wielkiego Tygodnia w naszym mieście ma miejsce Chwalebne Misterium Męki Pańskiej. Jest to nie tylko niezwykłe wydarzenie artystyczne, ale przede wszystkim modlitewne. Stanowi ono swoistą podróż do biblijnych czasów, których wydarzenia wplecione zostają w scenerię piekarskiego Wzgórza Kalwaryjskiego. Organizatorzy starają się, aby udział w tych niesamowitych uroczystościach stał się okazją do głębszego przeżycia świąt Tajemnicy Paschalnej oraz do obejrzenia niepowtarzalnej inscenizacji.

Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej będzie miało wymiar dziękczynienia za minionych pięć lat intensywnej modlitwy i kroczenia wspólnie kalwaryjskimi ścieżkami. Jego hasło stanowić będą słowa „W Jego ranach…”, zaczerpnięte z księgi Izajasza. Słowa te są nawiązaniem do ran Chrystusa z Całunu Turyńskiego, którego kopia przekazana została do Bazyliki Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja przez Katedrę w Turynie i stała się dopełnieniem pasyjnego wymiaru Kalwarii w Piekarach Śląskich.

Plenerowe inscenizacje ostatnich dni Chrystusa rozpoczną się o godzinie 9:30. W Wielki Czwartek (18 kwietnia) i Wielki Piątek (19 kwietnia) poprzedzą je Gorzkie Żale odbywające się w Bazylice NMP, po których nastąpi przejście na teren Kalwarii. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znaleźć można na stronie internetowej www.bractwo.bazylikapiekary.pl.

Zachęcamy do zapoznania się z planem uroczystości, dostępnym na plakacie, oraz do udziału w Chwalebnym Misterium Męki Pańskiej!