Czy warto przeprowadzić się na Mazury? 5 argumentów na TAK!

Uważasz, że Mazury to doskonały kierunek na wakacyjny urlop? W takim razie może chcesz pójść o krok dalej i przeprowadzić się do Krainy Tysiąca Jezior? Pomysł tylko pozornie wydaje się szalony, a nawet przynosi wiele korzyści. Poznaj 5 z nich i dowiedz się, dlaczego warto zamieszkać na Mazurach.

Zalety mieszkania na Mazurach

Zlokalizowane w północno-wschodniej Polsce Mazury to kraina geograficzno-historyczna, która od lat przyciąga turystów. Powód zainteresowania regionem jest bardzo prosty: unikalne walory przyrodnicze i zróżnicowana rzeźba terenu. Na miłośników wypoczynku nad wodą czekają tu m.in. Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, czyli system jezior i kanałów o długości ponad 100 km (w linii prostej).

Mazury to również doskonale zagospodarowane plaże, liczne przystanie, ścieżki rowerowe i piesze. Dochodzi do tego niezwykła atmosfera niewielkich miasteczek, takich jak Mrągowo i Mikołajki, które tętnią życiem przez cały rok. Co gdyby zamieszkać w jednym z nich? Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na taki krok.

  1. Obcowanie z przyrodą każdego dnia

Niemal 30 proc. powierzchni województwa warmińsko-mazurskiego zajmują lasy. Mazury to także ponad 2600 jezior, liczne rzeki oraz obiekty cenne przyrodniczo (np. Mazurski Park Krajobrazowy). Warto też wspomnieć, że Mazurskie Jeziora były jedynym polskim kandydatem w finale plebiscytu na 7 nowych cudów natury. Zakwalifikowały się w nim do grona 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi (jako jedyne z Europy). Brzmi imponująco? Wyobraź sobie, że możesz podziwiać te naturalny skarby codziennie i to z okien lub tarasu własnego mieszkania. Mieszkając na Mazurach, tak będzie wyglądał Twój każdy poranek.

  1. Czyste powietrze pozbawione smogu

Problem zanieczyszczenia powietrza odbija się negatywnie na zdrowiu oraz samopoczuciu. Smog i pył przyczyniają się do rozwoju wielu, niebezpiecznych schorzeń, takich jak choćby alergia i astma. W dni, kiedy poziom zanieczyszczenia znajduje się na wysokim poziomie, nie należy wychodzić z domu, a już na pewno trzeba zapomnieć o uprawianiu aktywności na świeżym powietrzu. Masz tego dość? Przeprowadź się na Mazury: region jest położony na terenie Zielonych Płuc Polski.

  1. Aktywność fizyczna dla każdego

Lubisz sport lub dopiero zamierzasz rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną? Mazury są do tego doskonałym miejscem. Latem możesz korzystać z możliwości, jakie dają jeziora, czyli trenować np. pływanie lub kajakarstwo. Wiosną i jesienią warto wskoczyć na rower i spróbować przemierzyć całą Mazurską Pętlę Rowerową, czyli szlak o długości ponad 300 km. Zimą pojeździsz zaś na nartach: na Górze Czterech Wiatrów w Mrągowie działa ośrodek sportów zimowych z dwoma wyciągami orczykowymi. O każdej porze roku możesz też spacerować, przemierzając szlaki piesze i ścieżki edukacyjne.

  1. Łatwy dostęp do ekologicznej żywności

Jeśli dbasz o swoje zdrowie, pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, jak wpływa na nie jakość pożywienia. Na Mazurach możesz zaś każdego dnia zaopatrywać całą swoją rodzinę w ekologiczne owoce i warzywa pochodzące z pobliskich gospodarstw rolnych. Problemem nie będzie też zakup świeżych ryb, jajek, nabiału lub mięsa ze sprawdzonego źródła. Ich smak jest znacznie bogatszy niż w przypadku produktów dostępnych w supermarketach: od razu poczujesz różnicę.

  1. Bezproblemowy dojazd do ważnych ośrodków miejskich

Mieszkając na Mazurach, nie musisz obawiać się odizolowania od pozostałej części kraju. Szybki transport umożliwi m.in. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury oraz przebiegająca przez region droga krajowa nr 7 (łączy Trójmiasto, Warszawę i Kraków). Dzięki temu łatwo dostaniesz się do kluczowych ośrodków miejskich, aby np. rozwijać swoją karierę zawodową.

Odkryj piękno Mazur i zostań tu na stałe

Mazury to malownicze miejsce, zachwycające niezwykłymi krajobrazami oraz naturalnymi skarbami. Będąc tu, możesz cieszyć się nimi na co dzień, a także zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Która miejscowość będzie do tego idealna? Mrągowo to urokliwe miasteczko, oferujące całe bogactwo atrakcji. Znajdziesz tu choćby Ekomarinę, dwie plaże miejskie oraz Amfiteatr nad jeziorem Czos. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto się tu przeprowadzić: apartamenty nad jeziorem w Mrągowie to nowa inwestycja Pratum. Zielone osiedle, zaprojektowane w harmonii z otaczającą przyrodą jest zlokalizowane tuż przy Górze Czterech Wiatrów. Liczne udogodnienia i piękne otoczenie spełnią oczekiwania najbardziej wymagających osób.