Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich

W niedzielę 21 sierpnia odbędzie się tegoroczna Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich pod hasłem: “Posłani w pokoju Chrystusa”. Pielgrzymki stanowe mają niezwykle bogatą historię. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej.

“Już za kilka dni razem z Maryją, Matką Sprawiedliwości i Miłości Społecznej będziemy uwielbiać miłosiernego Boga w duchu liturgii Słowa Bożego dzisiejszej niedzieli: »Z nadzieją czekałem na Pana, a On pochylił się nade mną i wysłuchał mego wołania«. Mam nadzieję, że na piekarskim wzgórzu spotkam się zarówno z reprezentacją kobiet każdej parafii, jak również z przedstawicielkami wszystkich wspólnot zakonnych posługujących w naszej archidiecezji. Osobom życia konsekrowanego, szczególnie ze wspólnot kontemplacyjnych w Polsce i za granicą, dziękuję za modlitewne wsparcie oraz ofiarowanie cierpień w intencji piekarskich pątniczek, duchowych owoców pielgrzymki, a także dobrej pogody. Polecam też naszą pielgrzymkę modlitwie całej archidiecezjalnej wspólnoty” – napisał ks. Wiktor Skworc, Arcybiskup Metropolita Katowicki.

Program Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt:

8.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP.

8.30 – Modlitwa różańcowa. Litania za wstawiennictwem bł. ks. Jana Machy.

9.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Powitanie pątniczek. Słowo społeczne abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego.

11.00 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią bp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego.

13.45 – Godzina ewangelizacyjna.

15.00 – Nieszpory maryjne pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka.

Osoby które pozostaną w domach bezpośrednią transmisję z pielgrzymki będą mogły śledzić na antenach: Telewizji Polonia i TVP Katowice oraz stacji radiowych: Radio eM i Radio Katowice. Również Parafia Imienia NMP i Św. Bartłomieja będzie relacjonować wydarzenie w internecie.

Do Piekar Śląskich pielgrzymowali goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił także Karol Wojtyła.

UTRUDNIENIA W RUCHU

Zamknięcia dróg i zakaz parkowania

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. 21 sierpnia wprowadzony zostanie zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprawnionych służb) od skrzyżowania z ul. Ziętka do skrzyżowania z ul. Jana Pawła II w godzinach od 7.00 do 18.00.

W dniach 20 sierpnia od godziny 17.00 do 21 sierpnia do godz. 18.00 wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym.

Gdzie możemy zaparkować?

  • parking przy ul. Ziętka – na wysokości byłej KWK Piekary
  • ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami)
  • ul. Karola Miarki, parking przy Centrum Handlowym.

Handel

Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z ul. Ziętka. Handel odbywać się będzie wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń Urzędu Miasta Piekary Śląskie. Stanowiska handlowe zostaną usunięte do godz. 18.00 w dniu 21 sierpnia .

Komunikacja miejska

21 sierpnia w godzinach 7.00 – 18.00 zmianie podlegać będzie funkcjonowanie komunikacji autobusowej na zamkniętym odcinku ul. Bytomskiej. Wyłączone zostaną przystanki Piekary Bazylika (w obu kierunkach) oraz Piekary Dwór (w kierunku Bytom). Autobusy pojadą ul. Bytomska następnie skręcą w ul. Ziętka i skierują się do ul. Jana Pawła II.

ZTM zmiany w związku z pielgrzymką