Dobra wakacyjna pogoda to idealna okazja, aby wolny czas spędzić nad wodą. Bezpieczeństwo i rozwaga są jednak priorytetem w trakcie korzystania z akwenów. Mimo wielu ostrzeżeń i działań profilaktycznych, nadal dochodzi do takich tragedii jak ta, która wydarzyła się nad zbiornikiem wodnym Nakło–Chechło.

Przypominamy:

  • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po wypiciu alkoholu.
  • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami, będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub załóżmy bojkę na szelkach.
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do niej, zmoczmy klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy w ten sposób wstrząsu termicznego.
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
  • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami, pamiętajmy o założeniu kapoka.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod stałą opieką dorosłych.

Zażywając kąpieli słonecznych nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, zaalarmujmy natychmiast inne osoby.


Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik wodny. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.