Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie turystyczne?

Po dobrowolne ubezpieczenie turystyczne sięgają najczęściej osoby, które potrzebują kompleksowego zabezpieczenia przed niepotrzebnymi kosztami. Ochrona dotyczy zarówno wydatków na opiekę medyczną, jak i może obejmować również utratę cennego sprzętu sportowego lub elektronicznego. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb? Na co należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Zakres ochrony w ubezpieczeniu turystycznym

Wybierając ubezpieczenie turystyczne należy przede wszystkim sprawdzić dostępny zakres ochrony. Powinien on w pełni odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom pod kątem potencjalnych kosztów na jakie możemy być narażeni podczas wyjazdu do konkretnego kraju. Koszty konkretnych usług medycznych różnią się w zależności od danego państwa. Wybierając określoną polisę otrzymujemy zwrot pieniędzy na leczenie do wybranej przez nas kwoty. Jeśli w danym miejscu możemy spodziewać się większych wydatków to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać pakiet o wyższej cenie.

Wiele osób wyjeżdżając na wakacje wybiera tak zwany EKUZ. Jest to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument jest darmowy i uprawnia do korzystania z podstawowych świadczeń medycznych w danym kraju. Niestety w jej ramach nie jest możliwe skorzystanie z prywatnych placówek medycznych. Na przykład wybierając się do Grecji, w większości turystycznych miejsc bardzo trudno uzyskać dostęp do publicznej służby zdrowia. Większość przychodni oferuje odpłatne leczenie, którego koszty są bardzo wysokie. Posiadając podstawową formę ubezpieczenia turystycznego nie trzeba martwić się o koszty z tym związane.

Niski zakres wyłączeń w ubezpieczeniu turystycznym

Najkorzystniejszą formą ubezpieczenia turystycznego będzie polisa w której otrzymamy niewielką ilość wyłączeń wypłaty odszkodowania. Należy zawsze więc dokładnie wczytać się w aktualny regulamin. Co ciekawe, większość polis można negocjować pod kątem określonych klauzul. Najczęściej występujące ograniczenia dotyczą sytuacji w której ubezpieczony w momencie wypadku był pod wpływem alkoholu. Na wakacjach wiele osób regularnie sięga po różnego rodzaju drinki, więc warto upewnić się, że w naszej umowie nie znajdzie się ten niekorzystny zapis.

Warto także zwrócić uwagę na kwestie dotyczące sportów ekstremalnych i aktywności sportowych o podwyższonym ryzyku. Jeśli planujemy podczas wakacji skorzystać z dodatkowych atrakcji to warto sięgnąć po polisę specjalnie przygotowaną na takie sytuacje. Jest ona nieco droższa, ale zapewnia kompleksową ochronę.