Policjanci każdego dnia kontrolują zachowania uczestników ruchu drogowego. Z pewnością na taryfę ulgową nie mogą liczyć osoby, które będąc pod wpływem alkoholu, narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także inne osoby poruszające się po drodze. W ciągu minionego weekendu zatrzymanych zostało trzech kierujących na podwójnym gazie. Jednego z nietrzeźwych kierujących ujął mieszkaniec naszego miasta.

W piątkową noc na ul. Głównej jeden z mieszkańców Piekar podczas rozmowy z kierującym mercedesem wyczuł od niego woń alkoholu. Przypuszczając, że mężczyzna siedzący za kierownicą osobówki może znajdować się w stanie nietrzeźwości uniemożliwił mu dalszą podróż, a następnie powiadomił policję. Przybyli na miejsce mundurowi z piekarskiej drogówki ustalili, że kierujący samochodem osobowym miał w swoim organizmie blisko 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu oraz nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Samochód usunięto na parking policyjny. Kto wie jak zakończyłaby się podróż 38-latka, gdyby nie wzorowa postawa mieszkańca naszego miasta. Za popełnione czyny odpowie przed sądem. Grozi mu do 2 lat więzienia zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka kara finansowa.

Kolejny kierujący na podwójnym gazie wpadł w ręce policjantów z wydziału ruchu drogowego podczas niedzielnych działań „Trzeźwość”. Mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej na ul. Sadowskiego 33-letniego kierującego fiatem. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna kierował w stanie po użyciu alkoholu. Stracił prawo jazdy, a za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Tego samego dnia ten sam patrol na ul. Papieża Jana Pawła II zatrzymał kierującego rowerem, który miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. 48-latek za popełnione przewinienie został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Dziękujemy zgłaszającemu za zdecydowaną reakcję, która przyczyniła się do zatrzymania pijanego kierującego. Bez Pańskiej pomocy kierujący mógł doprowadzić do tragedii na drodze. Postawa, którą Pan zaprezentował stanowi powód do dumy i jest godna naśladowania. Mamy nadzieję, że takie zachowanie i postawa będzie wzorem i motywacją dla innych osób, które w podobnej sytuacji nie zawahają się zadziałać adekwatnie do zagrożenia.

 

Kampania "Nie reagujesz – akceptujesz!" trwa!

Przypominamy, że niezmiennie od 2011 roku trwa kampania społeczna "Nie reagujesz – akceptujesz!". Dzięki Państwa współpracy wiele razy zatrzymano już sprawców m.in.. kradzieży, włamań, rozbojów, a także kierujących, którzy będąc pod wpływem alkoholu prowadzili samochód. W dalszym ciągu liczmy na Państwa pomoc i dziękujemy za każdą informację, która może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny, a zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.