Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piekary Śląskie

Buty i akcesoria na deskorolkę – jak wybrać? Co będzie potrzebne?

Wybór właściwych butów to jedna z najważniejszych decyzji, przed jakimi przyjdzie nam stanąć przed rozpoczęciem naszej deskorolkowej kariery. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując obuwie na deskorolkę? Czy warto inwestować w produkty najbardziej znanych marek? Co jeszcze przyda Ci się na początku Twojej przygody z deską?

Dlaczego do jazdy na desce będą ci potrzebne nowe buty?

Być może zastanawiasz się, na ile zakup specjalnych butów na deskorolkę będzie konieczny w Twoim przypadku. Warto w tej sytuacji wziąć pod uwagę budowę standardowych butów. Jako że zaprojektowane są one głównie do chodzenia – ich podeszwa zawsze jest nieco zakrzywiona, co ma nam ułatwiać stawianie kolejnych kroków. Dodatkowo but dopasowuje się często swoim kształtem zewnętrznym do stopy, co znów – choć bywa pomocne w trakcie codziennej aktywności, nie jest zbytnio wskazane w przypadku obuwia na deskorolkę.

W ten sposób dochodzimy do wniosku, że dokonując zakupu deski, powinniśmy obowiązkowo pomyśleć także o wyposażeniu się w nowe buty. To one będą odpowiedzialne za całość naszego kontaktu z powierzchnią deski – a więc i za jej zwrotność i łatwość wykonywania wszelkiego rodzaju manewrów. I choć jazda na desce bez odpowiednich butów nie jest całkiem niemożliwa, to z całą pewnością okaże się trudniejsza niż przy wykorzystaniu odpowiedniego wyposażenia. Ponadto – buty o twardej podeszwie mogą szybko zniszczyć powierzchnię Twojej deski. Warto zatem jeszcze przed pierwszą przejażdżką upewnić się, że nasze buty pozwolą nam szybciej i bezpieczniej opanować podstawy jazdy.

Czym powinny się charakteryzować buty na deskorolkę?

Skoro wiemy już, że kupując deskę warto pomyśleć także o nowych butach, odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie konkretnie warunki powinno spełniać takie obuwie. Dobre buty skate powinny cechować:

  • Płaska podeszwa – to absolutna podstawa, jeśli szukamy dobrych butów na deskę. Dla zachowania optymalnej kontroli jazdy jak największa część naszej stopy powinna stykać się z powierzchnią deskorolki.
  • Doskonała amortyzacja – dla zwiększenia komfortu jazdy
  • Gruba podeszwa – cecha poprawiająca stabilność i znacznie wydłużająca żywotność naszych butów.
  • Oryginalny design – jazda na desce to coś więcej niż tylko sposób na przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Jeśli chcesz czerpać z niej jak najwięcej radości – powinieneś zadbać nie tylko o funkcjonalność, ale też o nadanie swojej stylizacji tych elementów, które najlepiej będą Cię wyrażać.

Jak wybrać właściwe buty skate?

Najprostszą możliwością byłoby zapewne skorzystanie z oferty najbardziej renomowanych marek specjalizujących się w sprzedaży obuwia sportowego. Warto jednak wziąć w tej sytuacji pod uwagę cenę takiego rozwiązania. Prawda jest taka, że bardzo często przyjdzie nam zapłacić nawet kilkakrotnie wyższą cenę za produkt tej samej jakości tylko z tego powodu, że będzie on opatrzony prestiżową metką.

Jeśli zatem chcemy oszczędzić nieco pieniędzy (i zainwestować je choćby w lepszą deskę), warto przyjrzeć się propozycjom sprawdzonych, wyspecjalizowanych w tworzeniu obuwia na deskorolkę producentów. Oxelo Vulca 100, choć wizualnie do złudzenia przypominają buty pewnej renomowanej amerykańskiej marki, możemy mieć za cenę wynoszącą w przybliżeniu 1/4 sumy, którą przyszłoby nam wydać na obuwie zza oceanu.

Jak jednak ma się to do ich aspektu technicznego?

Zweryfikujmy to zwracając uwagę na wspomniane wcześniej kryteria dobrych butów na deskorolkę. Podeszwa butów jest całkowicie płaska i wykonana w całości z kauczuku, co daje jej dodatkowo świetną przyczepność. Dodatkowo sposób wykonania butów Oxelo sprawia, że odczuwane przez nas drgania są znacznie zredukowane. Wzmocniona podeszwa i cholewka gwarantują zaś ponadprzeciętną wytrzymałość obuwia.

Jak widzimy zatem – udało nam się spełnić wszystkie wymienione wcześniej warunki bez konieczności wydawania kilkuset złotych. Znacznie istotniejszym aspektem przy kupowaniu butów na deskorolkę jest dokonanie wyboru przez pryzmat ich funkcjonalności niż w oparciu o renomę producenta – która nie zawsze współgra z faktyczną jakością produktu.

Co jeszcze przyda się do jazdy na deskorolce?

Odpowiednie buty to bardzo istotny, choć nie jedyny element wyposażenia każdego skate'a. Przed rozpoczęciem treningów powinieneś wyposażyć się również w zestaw ochraniaczy i części wymiennych do deskorolki. Dzięki temu Twoja przygoda z deską okaże się znacznie przyjemniejsza, a w razie nieoczekiwanej awarii sprzętu nie będziesz musiał obawiać się o to, że przyjdzie Ci wracać do domu na piechotę.

Odpowiedni plecak pozwoli Ci bez problemu przytroczyć deskorolkę do pleców, dzięki czemu będziesz mógł ją zabrać w dowolne miejsce i korzystać z niej jako z codziennego środka transportu. Zestaw właściwych dla Twojej deski kluczy i narzędzi umożliwi Ci zaś jej szybką naprawę niezależnie od okoliczności, w których przyjdzie Ci jej dokonywać.

Czas wyruszać na rampę!

Teraz, kiedy już wiesz, na co zwrócić uwagę przy zakupie butów na deskorolkę oraz jakie inne akcesoria mogą Ci się przydać w trakcie przygód na desce, jesteś gotowy, żeby rozpocząć swój trening. Pamiętaj, że dobre wyposażenie jest podstawą uzyskania szybkich rezultatów – ale nic nie zastąpi Ci godzin spędzonych na ćwiczeniach ulubionych sekwencji.