Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piekary Śląskie

Zakup alkomatu – co warto wiedzieć?

Zakup alkomatu to dla wielu osób konieczność. Na półkach sklepowych znajdziemy mnóstwo tańszych i droższych urządzeń tego typu. Widać to wyraźnie na przykładzie sklepu internetowego ole ole, gdzie pod adresem strony internetowej https://www.oleole.pl/alkomaty.bhtml znajdziemy szeroki wybór takich urządzeń. Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze dobrego alkomatu?

Kalibracja w alkomatach

Na początek warto uświadomić sobie to, że urządzenia jakimi są alkomaty wymagają co pewien czas kalibracji. W nowoczesnych urządzeniach tego typu kalibracja jest zalecana co rok lub nawet półtora roku czasu od ostatniej kalibracji (w zależności od intensywności użytkowania alkomatu). Jeśli tego nie zrobimy to ryzykujemy, że alkomat wskaże nieprawidłowe dane. Dotyczy to alkomatów z sensorem elektrochemicznym. Zwykle kupując alkomat otrzymujemy informacje o tym jak często należy go kalibrować, więc nie ma możliwości, abyśmy przeoczyli tego typu ważną kwestię. Urządzenie należy skalibrować w profesjonalnym serwisie.

Ustnik do alkomatu

Część alkomatów do poprawnego działania wymaga zakupu jednorazowych ustników lub korzystania z dołączonych do urządzenia. Niektóre urządzenia nie posiadają i nie wymagają ustników. Czy to lepsze rozwiązanie? Nie tak do końca. Urządzenia nie posiadające ustników są wygodniejsze w użytkowaniu, ale należy pamiętać, że z uwagi na brak precyzyjnego kierowania wydychanego powietrza do urządzenia wynik może być po prostu mniej dokładny.

Czujnik do alkomatu

Przy zakupie alkomatu musimy także pamiętać o tym, że w urządzeniu znajduje się specjalny czujnik, inaczej zwany sensorem. Jest to bardzo istotny element całego urządzenia, który odpowiada za dokładność przeprowadzonych pomiarów. W niektórych modelach alkomatów istnieje możliwość wymiany czujnika, więc jeśli tylko mamy taką możliwość to warto zaopatrzyć się w urządzenie, które będzie pozwalało na taką operację. Wymiana czujnika może zostać przeprowadzona w profesjonalnym serwisie, ale również w domu. Najpopularniejszymi obecnie urządzeniami są alkomaty z czujnikiem elektrochemicznym. Jest on stosowany również w wielu sytuacjach przez policję, więc mamy pewność tego, że pomiar będzie właściwy. Mniej popularne są alkomaty w których zamontowany jest czujnik półprzewodnikowy, ale może być on mniej dokładny z uwagi na ryzyko związane z nieprawidłowym pomiarem z powodu substancji takich jak na przykład nikotyna, które mogą pojawić się w wydychanym powietrzu. Najdroższe i najbardziej dokładne alkomaty użytkowane głównie w celach laboratoryjnych posiadają czujnik spektrofotometryczny.