65-latek bez prawa jazdy kierował Aprillą z cudzą tablicą

Na DK94 policjanci zatrzymali 65-latka kierującego Aprillą bez uprawnień — motocykl miał tablicę z innego motoroweru, nie był dopuszczony do ruchu i nie miał ubezpieczenia. Sprawa trafi do sądu, a za naruszenia grożą surowe sankcje karne i finansowe.
- Piekary Śląskie: zatrzymanie na Drodze Krajowej 94 po godzinie 17
- Co grozi zatrzymanemu i jakie przepisy wchodzą w grę
Piekary Śląskie: zatrzymanie na Drodze Krajowej 94 po godzinie 17
Wczoraj po godzinie 17.00 funkcjonariusze drogówki z Piekar zatrzymali do kontroli poruszający się po DK94 motocykl marki Aprilla. Kierował nim 65-letni mieszkaniec powiatu gliwickiego. Podczas weryfikacji w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień wymaganych do prowadzenia motocykla.
Kontrola ujawniła też kolejne nieprawidłowości — na Aprilli zamontowano tablicę rejestracyjną należącą do innego motoroweru, sam motocykl nie był dopuszczony do ruchu oraz nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.
Co grozi zatrzymanemu i jakie przepisy wchodzą w grę
Wobec 65-latka zostaną podjęte kroki prawne: odpowie zarówno za przestępstwo, jak i za wykroczenia drogowe. Za działania związane z użyciem tablicy rejestracyjnej nieprzypisanej do pojazdu lub za użycie podrobionej bądź przerobionej tablicy grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat, a sprawa może być rozpatrzona przez sąd. Dodatkowo możliwe są orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów oraz wysokie grzywny.
Przepisy przewidują ponadto, że osoba, która w celu dopuszczenia pojazdu do ruchu użyje tablicy rejestracyjnej innego pojazdu albo przerobi czy podrobi tablicę, może być ukarana więzieniem od 3 miesięcy do 5 lat. Tak samo surowo traktowane jest samo używanie tablicy nieprzypisanej do pojazdu lub podrobionej jako autentycznej.
Sprawa zostanie skierowana do sądu; policja prowadzi czynności wyjaśniające. Mieszkańcy powiatu gliwickiego i okolic powinni pamiętać o obowiązku posiadania odpowiednich uprawnień, dopuszczenia pojazdu do ruchu oraz ważnego ubezpieczenia — brak tych elementów może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.
Na podstawie: Policja Piekary Śląskie
Ostatnie Artykuły

Kurs na koparki jednonaczyniowe - jak zdobyć uprawnienia klasy I i III?

„Lato bez Vat” w VOLVO – Najchętniej wybrane modele pośród marek premium w Polsce, teraz korzystniej o wartość większą niż VAT

Półmetek Volvo For Safety za nami – już niemal 62 tys. osób odwiedziło miasteczko bezpieczeństwa

Piekarski basen plenerowy rusza. Wodny plac zabaw też będzie otwarty

Fałszywe inwestycje znów kuszą. KNF szykuje ważne spotkanie dla seniorów

Ostatni dzwonek w Piekarach Śląskich. Po roku pracy zaczynają się wakacje

Pożar w Chorzowie podniósł pył nad Piekarami. Ostrzeżenie dla dwóch dzielnic

Basen wraca na wakacje. Piekarski obiekt przeszedł dużą metamorfozę

Autokary dzieci pod lupą. W Piekarach ruszają wakacyjne kontrole

Rowerem, biegiem i z kijami pod Kopiec Wyzwolenia wraca piekarska ustawka

Wielkie badanie gospodarstw rusza. GUS sprawdzi pola, stada i maszyny

Wakacyjny piknik w Szarleju połączy zabawę z nauką bezpieczeństwa

Fotowoltaika w kulturze Piekar Śląskich. Trzy spotkania pokażą efekty OZE

Zamki i schrony. Kierunek GZM znów odsłania ukryte miejsca
Przydatne dane teleadresowe
- MPWiK Piekary Śląskie - kontakt, awarie, e-BOK i taryfy
- Dzielnicowy Dom Kultury w Piekarach Śląskich - zajęcia, sekcje i kontakt
- Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich - kontakt, oddziały, rejestracja
- Miejska Biblioteka Publiczna im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich - kontakt, godziny, filie i karta biblioteczna
- Filia nr 6 w Kamieniu - kontakt, godziny i zapisy do biblioteki w Piekarach Śląskich
- Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich - kontakt, rejestracja, zasiłki i wsparcie dla pracodawców
