W związku z coraz częstszymi zgłoszeniami dotyczącymi pojawienia się na terenie Piekar Śląskich lisów, zwłaszcza w pobliżu terenów zabudowanych, działając w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności przy kontakcie z tymi zwierzętami. Lis jest zwierzęciem dziko żyjącym, ale ostatnio dostosował się do warunków miejskich.
Jest zwierzęciem wszystkożernym. Zjada robaki, żuki, jagody, myszy, wiewiórki naziemne, padlinę, kury, kaczki, króliki, ptaki, a także żywi się odpadami żywnościowymi. W przypadku gdy wyczują łatwy dostęp do pożywienia na działkach, przy domach mogą pojawiać się częściej. Lisy szukają pożywienia nie są niebezpieczne i zazwyczaj unikają kontaktu z człowiekiem. Lisy w terenie zabudowanym spędzają kilkadziesiąt minut, potem odchodzą. Są to zwierzęta płochliwe i nie drażnione nie stanowią zagrożenia dla człowieka.
Pamiętaj aby:
- Nie zbliżać się do zwierzęcia, gdyż sprowokowane może zaatakować.
- Lisów nie należy łapać, gdyż przestraszone lub osaczone zwierzę może ugryźć. Ukąszenie jest bolesne i może doprowadzić do infekcji.
- Nie dokarmiać lisów oraz nie wyrzucać odpadów żywnościowych w miejscach do tego nie przeznaczonych, stanowi to bowiem łatwe pożywienia dla lisów i zachęca je do zbliżania się do domów i osiedli mieszkaniowych.
- Nie dokarmiać kotów dziko żyjących poprzez wysypywanie karmy.
- Nie zostawiać karmy dla psów i kotów w miskach na zewnątrz budynków.
W celu skutecznego odstraszenia lisów z terenów zabudowanych można również stosować środki i preparaty do których zaliczamy np. Hunter spray, Hukinol.