Piekarska drogówka zatrzymała sześciu nietrzeźwych kierowców w weekend

W ostatnich dniach piekarska policja odnotowała aż siedem przypadków zatrzymania kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. To kolejny sygnał, że problem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego w naszym mieście wciąż pozostaje poważny i wymaga zdecydowanych działań.
- Akcja piekarskiej drogówki na ulicach miasta z efektem zatrzymań
- Piekary Śląskie apelują o rozsądek za kierownicą i przypominają o konsekwencjach prawnych
Akcja piekarskiej drogówki na ulicach miasta z efektem zatrzymań
Od piątku do poniedziałku funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego w Piekarach Śląskich nieustannie kontrolowali stan trzeźwości kierujących. W piątek na ulicy Papieża Jana Pawła II mundurowi zatrzymali 36-letniego obywatela Ukrainy prowadzącego Alfa Romeo, który znajdował się po spożyciu alkoholu. Niedługo potem, na ulicy Starej, policjanci skontrolowali 39-letniego mieszkańca Piekar kierującego Audi, również pod wpływem alkoholu.
Sobota przyniosła kolejne zatrzymania – rano na ulicy Pod Lipami 50-latek prowadził volkswagena będąc nietrzeźwym. Wieczorem natomiast policja ukarała mandatem wysokości 2500 zł 24-letniego mieszkańca Piekar, który jechał hulajnogą elektryczną po alkoholu.
W poniedziałek rano na ulicach Górzystej i Czołgistów zatrzymano dwóch kierowców: 66-letniego piekarzanina oraz 56-letniego mieszkańca Będzina, którzy prowadzili samochody w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo w niedzielę patrol drogówki zatrzymał na ulicy Bytomskiej 48-letniego mieszkańca Bytomia, u którego badanie wykazało ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu.
Piekary Śląskie apelują o rozsądek za kierownicą i przypominają o konsekwencjach prawnych
Wszystkie osoby zatrzymane za jazdę pod wpływem alkoholu straciły prawo jazdy i odpowiedzą przed sądem za swoje czyny. Policja przypomina, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości to przestępstwo zagrożone karą do trzech lat więzienia. Sąd obligatoryjnie nakłada zakaz prowadzenia pojazdów na minimum trzy lata oraz wymierza świadczenie pieniężne nie niższe niż 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
Dodatkowo sprawcy mogą zostać ukarani grzywną lub zobowiązani do publicznego ogłoszenia wyroku. Wiele osób traci także pracę z powodu utraty prawa jazdy, a ubezpieczyciele odmawiają wypłat odszkodowań z tytułu OC w przypadku udziału nietrzeźwego kierowcy w zdarzeniu drogowym.
Zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego (art. 44b), sąd może orzec przepadek pojazdu mechanicznego, jeśli zawartość alkoholu we krwi przekracza 1,5 promila lub gdy sprawca dopuści się innych określonych czynów pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
“Piłeś, nie jedź!” – to zasada, której przestrzeganie może uratować życie nie tylko kierowcy, ale także innych uczestników ruchu drogowego.
Na podst. Policja Piekary Śląskie
Autor: krystian