UM Piekary Śląskie: Zapraszamy do tężni solankowej
**Po przerwie zimowej od 1 maja uruchomiono już tężnie solankową w Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach. Tężnia działa codziennie od 8.00 do 21.00. Zrealizowana została w ramach Budżetu Obywatelskiego, a jej koszt to 308.000 zł. Być może niebawem w mieście powstaną kolejne tego typu obiekty.
**
Przypomnijmy, w ramach zadania budowy tężni solankowej powstało kompletne wyposażenie, zbiornik solanki, urządzenie zasilająco-sterownicze, altana, a także ławki z oparciem, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Ponadto utwardzony i zagospodarowany zostanie przyległy teren wraz z odtworzeniem trawników. Pojawi się też zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne oświetlenie tężni.
Tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek (zazwyczaj brzozowych). Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.
Podczas pobytu w tężni mamy okazję przebywać w podobnym mikroklimacie, co w uzdrowiskach nadmorskich. W ciągu 1 godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu, jak podczas 3 dni plażowania. Jak jod działa na nasz organizm? Przede wszystkim: reguluje prawidłowe działanie tarczycy. Inhalacje z jodem są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, gdyż jod powoduje rozrzedzanie śluzu.
Dzięki realizacji projektu w parku powstało miejsce spotkań i integracji mieszkańców. Wpłynie też na poprawę samopoczucia i stanu zdrowia Piekarzan.
Zatem zapraszamy do korzystania z piekarskiej tężni!
Urząd Miasta Piekary Śląskie,
piekary.pl/zapraszamy-tezni-solankowej/
![]()
Ostatnie Artykuły

- miejsce w Polsce. Piekary Śląskie wyróżnione za gospodarkę

Ochroniarz zaatakowany w sklepie. 20-latek był poszukiwany

Historia Kopca Wyzwolenia dostępna w formie minisłuchowiska

34-latek chciał szybko zarobić. Zamiast zysku stracił blisko 90 tysięcy

Pierwsza potańcówka w Piekarach. Zagra Adam Gruca

Święto Wojska Polskiego pod Kopcem. Będzie wojskowy piknik i zmiany ruchu

Tysiące kobiet w Piekarach Śląskich, policjanci kierowali ruchem

Pościg na ulicy Frenzla. Kierowca miał trzy dożywotnie zakazy

Święto Wojska Polskiego w Piekarach. Obchody odbędą się pod kopcem

Pięć miejsc, jedna sportowa przygoda. Wielobój dla dzieci wraca

Darmowy bilans zdrowia dla dorosłych. W Piekarach Śląskich ruszył program badań

Pielgrzymka kobiet zmieni ruch w Piekarach Śląskich. Te ulice będą zamknięte

Słabe hasło naraża bankowość i pocztę. Policja ostrzega

Cztery quizy o Piekarach Śląskich. O zwycięstwie zdecydują punkty i refleks
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich - kontakt, rejestracja, zasiłki i wsparcie dla pracodawców
- Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Piekarach Śląskich - kontakt, godziny, zgłoszenia
- Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich - kontakt, godziny, e-BOK i sprawy najemców
- Filia nr 6 w Kamieniu - kontakt, godziny i zapisy do biblioteki w Piekarach Śląskich
- MPWiK Piekary Śląskie - kontakt, awarie, e-BOK i taryfy
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Piekarach Śląskich - kontakt, godziny i zapis
