Emigracja, sąsiedzi i pamięć - spotkanie z Kevinem Pyrkiem w Izbie Regionalnej

W Izbie Regionalnej w Piekarach Śląskich pojawi się opowieść o ludziach, którzy na obczyźnie próbowali odtworzyć kawałek domu. Miejsce wypełnią wspomnienia, zapach papierosów i ślady śląskich familoków na ulicy Rue du Tabac. To propozycja dla tych, którzy szukają historii mówionych i chcą porozmawiać o tożsamości zostawionej za granicą.
- W Izbie Regionalnej rozmowa o „Tabakweg” i pamięci emigrantów
- Piekary Śląskie - rozmowy o tożsamości blisko domu
W Izbie Regionalnej rozmowa o „Tabakweg” i pamięci emigrantów
W trakcie spotkania promowana będzie książka „Tabakweg. Opowieść o upadającym świecie oczami dziecka”. Autor, Kevin Pyrk, urodzony w Strasburgu w latach 90., zebrał wywiady z emigrantami ze Śląska — także z mieszkańcami Piekar Śląskich — którzy w XX wieku osiedlili się przy ulicy Rue du Tabac na pograniczu niemiecko-francuskim. Opisuje tam mikrospołeczność robotników, którzy na obczyźnie odtwarzali swoje podwórkowe życie i kultywowali zwyczaje regionu.
Spotkanie poprowadzi opiekun placówki Łukasz Żywulski. Organizatorzy zapowiadają czas na rozmowę z autorem, pytania od publiczności i możliwość zakupu książki z dedykacją. Według informacji Urzędu Miasta wstęp jest wolny.
- Data: 30 stycznia 2026
- Godzina: 17:30
- Miejsce: Izba Regionalna - ul. Kalwaryjska 62d
- Prowadzący: Łukasz Żywulski
- Książka: możliwość zakupu i autografu - „Tabakweg. Opowieść o upadającym świecie oczami dziecka”
- Wstęp: wolny
Piekary Śląskie - rozmowy o tożsamości blisko domu
Historie z Rue du Tabac dotyczą nie tylko dalekich ulic Europy Zachodniej - wątek powrotu pamięci i tożsamości rezonuje z życiem mieszkańców Śląska. W kilku relacjach pojawiają się nazwiska i miejsca związane z naszym miastem, a opowieści o pracy w fabrykach i więziach sąsiedzkich przypominają znane z piekarskich podwórek obrazy. Dla tych, którzy mają rodzinne archiwa lub pamiątki po emigrantach, wydarzenie może być okazją do konfrontacji osobistych wspomnień z zapisem etnograficznym.
W praktycznym wymiarze - warto przyjść z konkretnymi pytaniami, starymi zdjęciami czy nazwiskami, które mogą pobudzić dyskusję. Spotkania tego typu często otwierają drzwi do dalszych inicjatyw pamięciowych i lokalnych zbiorów wspomnień, a możliwość bezpośredniego kontaktu z autorem to rzadka okazja do uzupełnienia lub zweryfikowania rodzinnych narracji.
na podstawie: Urząd Miasta w Piekarach Śląskich.
![]()
Ostatnie Artykuły

Piekarska Noc Spadających Gwiazd: kierowców czeka ruch jednokierunkowy

Apteki w Piekarach Śląskich - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa

74 wykroczenia w Piekarach Śląskich. Policja sprawdzała prędkość

Fotowoltaika na dachu urzędu pracy. Montaż zakończony

Basen, boiska i rolki. MOSiR przygotował sportowy sierpień

Tężnia solankowa w Brzozowicach działa codziennie do wieczora

Dziewięć odwiertów w Dąbrówce Wielkiej. Władze miasta mówią „nie” górnictwu

Dziesiąty Bieg Pomagamy Durś wesprze podopiecznych piekarskich WTZ

Burza, awaria prądu albo utrudnienia na drodze. RSO ostrzeże mieszkańców

Seniorzy z Piekar Śląskich rozwijali pasje i dbali o zdrowie

Woda może zmętnieć w Dąbrówce Wielkiej. MPWiK zmienia zasilanie

Kobiety i dziewczęta znów ruszą na piekarskie wzgórze. Znamy program

Wakacje bez nudy dla 114 dzieci z Piekar Śląskich. Są obozy i kolonie

Mieszkańcy Piekar Śląskich ocenią zdrowie miasta. Ruszyła ankieta
Przydatne dane teleadresowe
- Apteki w Piekarach Śląskich - godziny otwarcia, dyżury, apteka całodobowa
- Miejskie Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich - kontakt, godziny i oferta
- Ośrodek Kultury "Andaluzja" w Piekarach Śląskich - bilety, zajęcia, wynajem sal
- Szpital Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich - kontakt, oddziały, rejestracja
- Szpital Miejski pw. św. Łukasza w Piekarach Śląskich - kontakt, oddziały, rejestracja
- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich - historia, kontakt i cmentarz
