Sylwester z fajerwerkami - policja i służby przypominają o zagrożeniach i karach

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok - rośnie liczba poparzeń, pożarów i wypadków. W materiałach informacyjnych przypomniano zasady bezpieczeństwa oraz że sprzedaż nieletnim podlega odpowiedzialności karnej.
Fajerwerki to wyroby pirotechniczne i należy obchodzić się z nimi ostrożnie i zgodnie z instrukcją. Materiały źródłowe wskazują, że większość urazów i pożarów wynika z niewłaściwego użytkowania. Wskazano też, by kupować wyroby wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców i stosować się do ulotek producenta.
W publikacji zwrócono uwagę na obowiązujące ograniczenia - przepisy kodeksu wykroczeń oraz przepisy prawa miejscowego regulują możliwość używania fajerwerków. Podkreślono, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem, a kto dopuści się takiego czynu, podlega karze: grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Przed zakupem należy sprawdzić opakowanie i stan wyrobu - brak pęknięć, wgnieceń czy luzujących się elementów, obecność nazwy producenta i danych adresowych oraz instrukcji obsługi w języku polskim. Wyroby przeznaczone do pionowego ustawienia muszą mieć zabezpieczenia zapobiegające przewróceniu. Petardy przeznaczone do trzymania w dłoni powinny mieć specjalny uchwyt.
Podczas używania należy:
- odpalać fajerwerki tylko pod nadzorem dorosłych i czytać instrukcję producenta,
- wybrać miejsce z dala od ludzi, budynków, drzew i linii energetycznych,
- zachować odległość wskazaną w instrukcji i stać z boku, nie nad ładunkiem,
- nie odpalać w pomieszczeniach zamkniętych i nie używać pod wpływem alkoholu,
- nie podchodzić do niewypału - nie sprawdzać go bez zabezpieczeń.
Zwrócono też uwagę na dobro zwierząt - huk petard szczególnie stresuje psy. W przypadku wypadku lub pożaru należy niezwłocznie wezwać służby ratunkowe - Policję, Straż Pożarną i pogotowie ratunkowe.
na podstawie: Policja Piekary Śląskie.
Ostatnie Artykuły

W Piekarach Śląskich o Ziemi przypominają codzienne nawyki

Telefon z banku wyczyścił konto - 71-latka z Piekar straciła 200 tysięcy

Ciężarówki pod lupą w Piekarach Śląskich - 142 kontrole i mandaty

Plenerowe impresje w Piekarach - Flek pokaże malarstwo z pleneru

Pod Kopcem Wyzwolenia szykuje się dzień dla opiekunów psów i kotów

Biało-czerwony maj wraca do Piekar Śląskich. Siedemnasta akcja już rusza

Deratyzacja w Piekarach Śląskich nie jest opcją. Miasto przypomina o obowiązku

Policja uruchomiła pomoc dla młodych - wystarczy telefon, czat albo formularz

Złodziej potrzebuje tylko chwili - policja wskazuje, co go zatrzymuje

Na strzelnicy MOSiR ruszy majowa rywalizacja. Pojawią się cztery dyscypliny

Zielona wymiana wraca do Piekar - biblioteka zamieni parapety na rośliny

Turniej 3x3 w MOSiR ze zgłoszeniami dla trzyosobowych ekip

Pod Kopcem Wyzwolenia czeka msza i taneczna majówka w Piekarach

