Piekarskie choinki zyskały nowe życie dzięki wspólnej akcji mieszkańców i ZGK

W Piekarach Śląskich choinki zyskują drugie życie! Mieszkańcy chętnie oddają swoje drzewka, które po świętach nie trafiają na śmietnik, lecz wracają do natury. Jak przebiega ta wyjątkowa akcja i gdzie można zobaczyć pierwsze efekty? Sprawdźmy, jak zielone serca mieszkańców zmieniają miejskie osiedla.
- Piekary Śląskie ożywiają osiedle Sowińskiego dzięki nowym nasadzeniom
- Jak dbać o choinki po świętach, by mogły rosnąć w Piekarach Śląskich?
Piekary Śląskie ożywiają osiedle Sowińskiego dzięki nowym nasadzeniom
Na początku roku w Piekarach Śląskich ruszyła nietypowa inicjatywa mieszkańcy zostali zachęceni do przekazywania swoich choinek do Zakładu Gospodarki Komunalnej (ZGK). Celem było ponowne zasadzenie drzewek i nadanie im nowego życia. Już teraz pierwsze sadzonki pojawiły się na osiedlu Sowińskiego, tuż obok placu zabaw, gdzie pracownicy ZGK z zaangażowaniem zajęli się ich sadzeniem.
Do akcji przyjmowane były wyłącznie choinki w donicach z ziemią, o wysokości do 170 cm, które były świeże i dobrze nawodnione. Specjaliści dokładnie oceniali stan korzeni oraz ogólną kondycję drzewek, aby mieć pewność, że mają one szansę na przetrwanie i dalszy rozwój w miejskiej przestrzeni.
Jak dbać o choinki po świętach, by mogły rosnąć w Piekarach Śląskich?
Kluczowym elementem sukcesu tej ekologicznej akcji jest odpowiednia pielęgnacja drzewek jeszcze przed przekazaniem ich do ZGK. Choinka powinna być regularnie podlewana, aby ziemia w donicy pozostawała wilgotna. Ważne jest także, by system korzeniowy nie był uszkodzony to on decyduje o tym, czy roślina poradzi sobie z adaptacją na zewnątrz.
Proces hartowania, czyli stopniowego przyzwyczajania rośliny do niższych temperatur, jest niezbędny dla jej przeżycia poza domem. Dzięki temu drzewka mogą bezpiecznie zadomowić się na świeżym powietrzu i cieszyć mieszkańców przez kolejne lata.
Miejskie nasadzenia to nie tylko sposób na ochronę środowiska, ale również piękna wizytówka Piekar Śląskich. Organizatorzy liczą, że z każdym rokiem coraz więcej osób zdecyduje się na udział w tej inicjatywie, co pozwoli posadzić jeszcze więcej choinek i wzbogacić miejską zieleń.
Według informacji z: UM Piekary Śląskie
Ostatnie Artykuły

Śląskie malarstwo Grzegorza Haiskiego trafi do Izby Regionalnej

Biegowe Grand Prix znów rusza. W parku czeka sportowa rywalizacja

MPWiK wzmacnia zaplecze na kryzysowe dni. Nowy sprzęt ma chronić dostawy wody

Odblask może uratować życie. W Piekarach rusza duża kampania

Rękodzieło wraca przed MDK. W Piekarach Śląskich szykuje się czwarty jarmark

Urazówka pokaże cyfrową stronę leczenia. Będzie plener i rozmowy ze specjalistami

Niebezpieczne mauzery z Konarskiego znikają. Sprawa wchodzi w finał

Trzy rejony Piekar trafiają do konsultacji. Stawką są nowe plany miasta

Internet a inteligentny dom - jakie wymagania powinna spełniać sieć?

Czy regularne konsultacje mogą zapobiec poważnym chorobom?

Tężnia wróciła do Parku Trzech Bohaterów. Znów działa solankowe inhalatorium

Kopiec Wyzwolenia ma własną opowieść. Wystarczy smartfon i tabliczka

Poradnik z Piekar Śląskich ma pomóc rodzicom przejść przez trudną diagnozę

Szkoła rodzenia wraca do szpitala. Zajęcia mają nową formułę
Przydatne dane teleadresowe
- Filia Miejskiego Domu Kultury Kozłowa Góra w Piekarach Śląskich - kontakt, zapisy, oferta
- Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Piekarach Śląskich - kontakt, godziny, e-BOK i sprawy najemców
- Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich - historia, kontakt i cmentarz
- Powiatowy Urząd Pracy w Piekarach Śląskich - kontakt, rejestracja, zasiłki i wsparcie dla pracodawców
- MPWiK Piekary Śląskie - kontakt, awarie, e-BOK i taryfy
- Dzielnicowy Dom Kultury w Piekarach Śląskich - zajęcia, sekcje i kontakt
