Święto Metropolii w Piekarach Śląskich: Kierunek GZM już w sobotę
W najbliższą sobotę, 29 czerwca 2024 roku, mieszkańcy Piekar Śląskich będą mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu. Trzecie święto Metropolii "Kierunek GZM" zapowiada się jako wyjątkowa okazja do odkrycia historii miasta w nowy, interaktywny sposób.

Historyczne tło Piekar Śląskich: przekraczanie granic czasu

Święto Metropolii "Kierunek GZM" to nie tylko okazja do zwiedzania, ale prawdziwa podróż w czasie. Wydarzenie rozpocznie się od wprowadzenia w fascynującą historię miasta, którego losy były ściśle związane z polsko-niemiecką granicą. Dzięki historycznym fotografiom, mapom, starym czasopismom i dokumentom uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak wyglądały Piekary Śląskie przed ponad 100 laty. Lokalni eksperci, Łukasz Żywulski i Leszek Bensz, przybliżą nam okoliczności podziału Górnego Śląska po plebiscycie i powstaniach śląskich, ukazując problemy życia w przygranicznej miejscowości.

Unikatowa wycieczka: wehikułem czasu przez Piekary Śląskie

Zaplanowane są trzy tury wycieczek, które rozpoczną się odpowiednio o godzinie 10:00, 12:30 i 15:00, każda z nich potrwa około dwóch godzin. Uczestnicy będą mieli okazję przenieść się do czasów, kiedy Piekary Śląskie były miastem na granicy polsko-niemieckiej. Opowieści o plombowanym tramwaju, kartach cyrkulacyjnych, przepustkach oraz szmuglowaniu towarów luksusowych podziemnymi chodnikami górniczymi dodadzą wycieczce autentycznego klimatu. Nie zabraknie również historii o sensacyjnych potyczkach ze strażnikami granicznymi i policją, co dodatkowo wzbogaci doświadczenie uczestników.

Gra miejska: poszukiwanie skarbu Wofla Wajsberga

Gra miejska, będąca drugą częścią wydarzenia, przeniesie uczestników do roku 1935. Piekary Śląskie, tętniące życiem i pełne tajemnic, staną się areną poszukiwań legendarnego skarbu przemytnika Wofla Wajsberga. Zadaniem uczestników, działających jako agenci, będzie odnalezienie fragmentów mapy prowadzącej do ukrytego skarbu oraz rozwiązanie szyfru. Gra jest dostępna dla rodzin z dziećmi, grup przyjaciół oraz osób indywidualnych, które mogą dołączyć do innych zespołów na miejscu.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do aktywnego uczestnictwa

Święto Metropolii "Kierunek GZM" to doskonała okazja, aby spędzić czas na świeżym powietrzu, poznając jednocześnie fascynującą historię Piekar Śląskich. Zapraszamy do udziału wszystkich mieszkańców, zarówno młodszych, jak i starszych. Niezależnie od tego, czy jesteście miłośnikami historii, poszukiwaczami przygód, czy po prostu szukacie interesującego sposobu na spędzenie wolnego czasu, to wydarzenie jest dla Was!


Na podst. Biblioteka w Piekarach Śląskich