Skąd wziął się zwyczaj dawania prezentów na święta?

Boże Narodzenie stanowi wyjątkowy czas, który pełen jest rodzinnych spotkań i wspólnego kolędowania. Nie może w nim zabraknąć stołów uginających się pod ciężarem tradycyjnych smakołyków, na które czekają wszystkie głodomory, a także pięknie udekorowanej choinki oraz prezentów. Obdarowywanie bliskich upominkami to jeden z najmłodszych świątecznych zwyczajów, znany od XIII wieku – jednak w Polsce pojawił się on dopiero sześćset lat później. Odgórnie przyjęto, że tradycja dawania świątecznych prezentów nawiązuje przede wszystkim do darów, które Trzej Królowie złożyli Dzieciątku Jezus w Betlejem. Największą wagę do tego wydarzenia przykładają zwłaszcza Hiszpanie, którzy obdarowują się prezentami właśnie w święto Trzech Króli. Istnieje jeszcze jedna teoria, mówiąca, że wręczanie prezentów wiąże się z postacią świętego Mikołaja, żyjącego na przełomie III i IV wieku biskupa Miry, który pod osłoną nocy pomagał osobom, które najbardziej go potrzebowały. Jednak nie we wszystkich regionach Polski to właśnie on zostawia dzieciom prezenty pod choinkę...

Gwiazdor, Aniołek czy Dziadek Mróz – w kogo wierzą dzieci?

W niektórych regionach Polski uważa się, że święty Mikołaj wręcza prezenty jedynie 6 grudnia, natomiast w Boże Narodzenie jest on zastępowany przez inne, znane dzieciom postacie. W regionach takich jak Pomorze Zachodnie, Wielkopolska, Kaszuby czy Kujawy, bożonarodzeniowe prezenty pod choinką pozostawia Gwiazdor, którego głównymi atrybutami są futrzana czapka i długi kożuch. W południowej części Polski dzieci oczekują przyjścia Gwiazdki lub Aniołka, natomiast na wschodzie naszego kraju najmłodsi wierzą, że prezenty pod choinką pozostawia nie kto inny, jak Dziadek Mróz. Niezależnie od postaci, jaka odwiedza polskie domy z prezentami w okresie świątecznym, wielu starszych członków rodziny sumiennie pielęgnuje tą miłą tradycję wśród najmłodszych – przebierając się za postacie z opowieści i w ich imieniu wręczając dzieciom wyczekiwane przez nich upominki.

Propozycje na prezenty świąteczne dla dzieci

Prezenty pod choinkę to niespodzianki, na które dzieci czekają niemalże przez cały rok. Wcześniej piszą one listy do jednej z postaci na temat tego, co chciałyby otrzymać za bycie grzecznymi – nierzadko to właśnie te elementy stanowią niemałą inspirację dla rodziców, którzy rok w rok zastanawiają się, jaki prezent świąteczny dla dziecka kupić. Sklep Murrano posiada szereg ciekawych propozycji upominkowych dla najmłodszych. W przypadku małego brzdąca, doskonały upominek może stanowić zestaw srebrnych sztućców z grawerem, które przydadzą się pociesze podczas próbowania nowych posiłków. Starszym dzieciom można podarować niespodziankę w postaci książki. Na stronie www.murrano.pl zainteresowani mogą zakupić między innymi spersonalizowany atlas świata, opowieści biblijne czy skarbnicę najpopularniejszych baśni i bajek ze wszystkich zakątków świata. Okładkę można dowolnie zaprojektować, czyniąc upominek osobistym i jedynym w swoim rodzaju. W przypadku wyboru prezentu dla starszych dzieci, takich jak nastolatkowie, dobrze jest dopasować prezent do ich zainteresowań i pasji.

Propozycje na prezenty świąteczne dla dzieci

Nauka obdarowywania – edukacyjne funkcje świątecznych prezentów

Z punktu widzenia rodziców dzieci, podarunki mogą nieść funkcję edukacyjną i psychologiczną. To bardzo ważne, by dziecko zobaczyło, że radość z prezentów ma nie tylko ta osoba, która je otrzymuje, lecz również ta, która je wręcza. To bardzo ważne, by nauczyć dzieci tego, że upominek jest czymś, co ktoś wręcza z dobrej woli i nie jest to obowiązkiem – dlatego też nie powinny one stawiać wymagań. Rolą rodzica jest przekazanie dziecku określonych wartości i tego, co tak naprawdę liczy się najbardziej w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki temu maluch już od samego początku będzie rozumiał i doceniał fakt obecności prezentów pod choinką, a także magię samych świąt.