Złóż wniosek na nowy okres 500+

Jak dotąd ZUS przyznał świadczenia dla blisko 6,2 mln dzieci. Zdecydowana większość wypłat będzie się odbywać dokładnie w tych samych terminach, w jakich to było do tej pory. Daty można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Wnioski o świadczenie można składać jedynie drogą elektroniczną na kilka sposobów:

  • poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety,
  • bezpośrednio na PUE ZUS,
  • na portalu Emp@tia,
  • w bankowości elektronicznej.

Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin – nie tylko o 500+, ale też o rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku czy dobry start 300+.

Jeśli ktoś składał już wniosek o 500+ w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic lub opiekun może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także terminy zrealizowanych wypłat.

Gdy rodzic lub opiekun składa wniosek o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko: jeśli zrobi to w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia dziecka, uzyska prawo do 500+ od tego dnia. Zasada trzech miesięcy dotyczy również objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

Więcej informacji o 500+