Policjanci każdego dnia kontrolują zachowania uczestników ruchu drogowego. Z pewnością na taryfę ulgową nie mogą liczyć osoby, które będąc pod wpływem alkoholu, narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także inne osoby poruszające się po drodze. W sobotę mundurowi z piekarskiej drogówki ujawnili, aż pięciu nietrzeźwych kierujących.
W sobotę policjanci z wydziału ruchu drogowego podczas porannych działań „Trzeźwość” zatrzymali do kontroli drogowej 54-letniego kierującego seatem. Badanie alkomatem wskazało u mężczyzny niecałe pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mieszkaniec powiatu tarnogórskiego stracił prawo jazdy. Tego samego dnia inny patrol drogówki zatrzymał na ulicy Armii Krajowej 66-letniego cyklistę, który poruszał się rowerem w stanie po użyciu alkoholu. Mieszkaniec Piekar Śląskich ukarany został mandatem karnym w wysokości 1000 złotych. Pół godziny później kolejnego kierującego rowerem zatrzymali policjanci na ulicy Pod Lipami. 67-letni bytomianin za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości ukarany został 2500 zł. mandatem karnym. Ten sam patrol po godzinie 16.00 na ulicy Pod Lipami zatrzymał do kontroli drogowej kierującego volkswagenem, który kierował w stanie po użyciu alkoholu, natomiast około godziny 20.00 na ulicy Tarnogórskiej zatrzymany do kontroli został 61-letni piekarzanin, który kierował peugeotem w stanie nietrzeźwości. Obydwaj kierujący samochodami stracili prawo jazdy, a o ich dalszym losie zadecyduje sąd.
Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 2 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.