15 lipca, przypada Dziyń Ślōnskij Fany czyli Dzień Śląskiej Flagi. Z tej okazji zachęcamy mieszkańców Piekar Śląskich do wywieszenia żółto-błękitnej flagi – symbolu Górnego Śląska. Celem akcji jest oczywiście promowanie górnośląskich barw i symboliki w przestrzeni publicznej.

Jak pisze Dariusz Jerczyński w książce “Historia narodu śląskiego”, w 1202 roku doszło do ostatecznego podziału Śląska na dwa odrębne państwa. Symbolem Księstwa Śląskiego (Dolny Śląsk) został czarny orzeł ze srebrną przepaską w kształcie półksiężyca na złotym polu. Był on oparty na wzorach niemieckich. Godło Księstwa Opolsko-Raciborskiego (Górny Śląsk) nawiązywało z kolei do herbów francuskich i włoskich. Złoty orzeł na błękitnym polu pojawił się w 1222 roku na pieczęci Kazimierza opolskiego. Symbolikę tę utrwalił książę Władysław Opolczyk, który w XIV w. władał księstwami na Śląsku i w Polsce. Zarządzał też Królestwem Węgier i Polski oraz Rusią Halicką (Zach. Ukraina, stąd na ukraińskiej fladze jego odwrócone barwy).

Kilka lat temu śp. senator Marek Plura zaproponował, aby corocznie dzień 15 lipca obchodzony był jako Dzień Śląskiej Flagi. Zgodnie z kilkuletnią tradycją na obiektach publicznych, w tym gmachu Urzędu Miasta Piekary Śląskie, wieszane są złoto-niebieskie “fany”. Nie inaczej jest w tym roku.

Z okazji przypadającego dziś Dnia Śląskiej Flagi, zachęcamy Piekarzan do wywieszania regionalnego symbolu i włączania się w obchody tego święta!