Decyzja środowiskowa dla obwodnicy Tarnowskich Gór na S11 zatwierdzona

Droga ekspresowa S11 zyskała zielone światło na kolejny fragment w województwie śląskim. To ważny krok dla mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic, którzy od lat czekają na odciążenie ruchu i lepsze połączenia komunikacyjne. Jednak przed nami jeszcze sporo pracy, zwłaszcza przy kluczowym węźle drogowym w Piekarach Śląskich.
- Nowy przebieg S11 omija Tarnowskie Góry i łączy się z autostradą A1
- Węzeł Piekary Śląskie nadal pod lupą ekspertów i samorządowców
- Spotkanie w Sejmie wzmacnia dialog między samorządami a rządem
Nowy przebieg S11 omija Tarnowskie Góry i łączy się z autostradą A1
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach zatwierdził środowiskową decyzję dotyczącą ponad 35-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11, który będzie pełnił funkcję obwodnicy Tarnowskich Gór. Wybrany wariant trasy, zwany potocznie “niebieskim”, prowadzi drogę na północny wschód od miejscowości Tworóg i Boruszowice, następnie omija Tarnowskie Góry od północy oraz Nakło Śląskie od zachodu. W ostatnim fragmencie droga przebiegnie między Radzionkowem a Orzechem, by połączyć się z autostradą A1 oraz drogą wojewódzką nr 911 przy węźle Piekary Śląskie.
Dzięki temu kierowcy zyskają sprawniejszy przejazd bez konieczności wjeżdżania do centrum Tarnowskich Gór, co powinno znacząco poprawić komfort jazdy i zmniejszyć korki w mieście.
Węzeł Piekary Śląskie nadal pod lupą ekspertów i samorządowców
Choć decyzja środowiskowa otwiera drogę do realizacji inwestycji, to właśnie węzeł Piekary Śląskie pozostaje jednym z najbardziej wymagających elementów projektu. Jego ostateczny kształt i sposób powiązania z lokalną siecią dróg nie zostały jeszcze ustalone. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad intensywnie analizuje różne warianty, aby zapewnić płynność ruchu oraz spełnić oczekiwania mieszkańców i kierowców korzystających z tej części regionu.
W lutym 2025 roku podpisano umowę z firmą Multiconsult na opracowanie szczegółowej koncepcji programowej dla odcinka między Radzionkowem a Piekarami Śląskimi. Efektem tych prac mają być dokładne analizy techniczne oraz ocena wpływu inwestycji na środowisko i społeczność lokalną. W przypadku konieczności istotnych zmian może pojawić się potrzeba ponownego uzyskania decyzji środowiskowej dla tego fragmentu.
Spotkanie w Sejmie wzmacnia dialog między samorządami a rządem
Na początku czerwca 2025 roku odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej ds. transportu drogowego, drogownictwa i bezpieczeństwa ruchu drogowego w Sejmie. Tematem rozmów był przebieg oraz budowa drogi ekspresowej S11 na odcinku Radzionków – Piekary Śląskie. W spotkaniu uczestniczyli poseł Łukasz Ściebiorowski oraz przedstawiciele Bytomia, Radzionkowa, Tarnowskich Gór, Świerklańca i Piekar Śląskich – reprezentowanych przez II Zastępcę Prezydenta Miasta Krzysztofa Ślusarczyka.
Mimo że podczas posiedzenia nie zapadły ostateczne decyzje, wszyscy uczestnicy podkreślili gotowość do współpracy oraz otwartość na uwagi samorządów. To ważny sygnał dla mieszkańców regionu, że ich głos jest słyszany i brany pod uwagę przy planowaniu jednej z najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich lat.
Na podst. UM Piekary Śląskie
Autor: krystian