Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza organizacje społeczne, które podejmują działania na rzecz adaptacji i integracji uchodźców z Ukrainy w środowisku lokalnym do składania wniosków o dotację w Funduszu Solidarności z Ukrainą. Można otrzymać dotacje w wysokości maksymalnie do 60.000 zł. Budżet konkursu wynosi: 1,5 miliona złotych.
W 2023 roku w ramach Funduszu Fundacja im. Batorego oferuje pomoc organizacjom podejmującym działania na rzecz adaptacji i integracji uchodźców i uchodźczyń w środowisku lokalnym poprzez tworzenie miejsc i przestrzeni sprzyjających wzajemnemu poznawaniu się i akceptacji oraz zapobiegania konfliktom na tle kulturowym i dyskryminacji.
Do składania wniosków zaprasza organizacje prowadzące lub zamierzające prowadzić działania integracyjne w społeczności lokalnej, które wykażą się znajomością lokalnego kontekstu i potrzeb oraz przedstawią plan zaangażowania do wspólnych działań mieszkańców i uchodźców. Szczególnie zaprasza organizacje współtworzone przez osoby z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, osoby z mniejszości narodowych, etnicznych i innych.
Wnioski mogą składać organizacje zarejestrowane w Polsce: fundacje, stowarzyszenia zwykłe i rejestrowe, związki stowarzyszeń, spółdzielnie socjalne, koła gospodyń wiejskich, kościelne osoby prawne zarejestrowane w KRS. Fundacja wpiera tylko działania statutowe i regulaminowe (w przypadku stowarzyszeń zwykłych).
Dotacje w wysokości maksymalnie do 60.000 zł otrzymać można na:
- działania w społecznościach lokalnych, szczególnie w mniejszych ośrodkach miejskich i na terenach wiejskich, które służą integracji, wzajemnemu poznaniu się i budowaniu zaufania między osobami uciekającymi przed wojną i społecznością przyjmującą, wprowadzają uchodźców i uchodźczynie w lokalny kontekst społeczny i kulturalny, umożliwiają dialog, spotkanie, wymianę doświadczeń, wspólne cykliczne aktywności,
- działania integrujące i wyłączające osoby i grupy z doświadczeniem uchodźstwa szczególnie narażone na dyskryminację i nierówne traktowanie ze względu na pochodzenie etniczne i narodowe, płeć, tożsamość płciową, orientację psychoseksualną, wiek, niepełnosprawność, etc.,
- działania skierowane do społeczności przyjmującej, np. działania informacyjne i aktywizujące z udziałem lokalnych wspólnot, diaspory ukraińskiej i środowisk migrantów/ek w Polsce, działa z zakresu edukacji międzykulturowej, przeciwdziałające uprzedzeniom, dyskryminacji i zapobiegające konfliktom, a także rozwiązujące konflikty i łagodzące napięcia, np. mediacje.
Fundacja nie wspiera edukacji szkolnej i kursów językowych jako głównego lub jedynego działania ani jednorazowych wydarzeń (np. festiwali, festynów, konferencji).
Z dotacji można pokryć wszystkie koszty niezbędne do realizacji zaplanowanych działań: koszty działań merytorycznych (np. materiałów, wynajęcia powierzchni na działania projektowe, aprowizacji, wynagrodzenia personelu, etc.) oraz koszty administracyjne (np. czynszu, mediów, księgowości etc.), a także inne uzasadnione koszty. W razie nieprzewidzianych okoliczności w trakcie realizacji działań możliwa będzie modyfikacja planu i budżetu.
Okres wykorzystania dotacji
Czas realizacji działań finansowanych z dotacji powinien być dostosowany do planu działań, jednak nie może być krótszy niż 6 miesięcy i dłuższy niż 12 miesięcy w okresie od 1 maja 2023 roku do 30 kwietnia 2024 roku.
Składanie wniosków
Wnioski przyjmowane są wyłącznie w internetowym systemie składania wniosków
We wniosku Fundacja prosi o m.in. o przedstawienie diagnozy sytuacji w społeczności lokalnej w kontekście potrzeb i wyzwań związanych z integracją, przedstawienie dotychczasowych działań prowadzonych na rzecz osób uciekających z Ukrainy, podjętych po 24 lutego 2022 r., opis i budżet planowanych działań, a także informację o przychodach i wydatkach w 2022 roku (jeśli takie były).
Podgląd formularza wniosku w wersji pdf
Harmonogram konkursu
I etap: 1 lutego 2023 r. – 28 lutego 2023 r.
składanie wniosków w internetowym systemie wnioskowym.
Do 24 marca 2023 r.
zaproszenie na rozmowy on-line organizacji zaproszonych do II etapu.
II etap: 27 marca 2023 r. – 21 kwietnia 2023 r.
rozmowy z przedstawicielami/kami zaproszonych organizacji.
Organizacje zaproszone do rozmowy poproszone zostaną o przesłanie sprawozdania finansowego za ostatni rok, a w przypadku nowych organizacji (powstałych w 2022 roku) – zestawienia przychodów i wydatków za 2022 rok.
Do 28 kwietnia 2023 r.
ogłoszenie listy przyznanych dotacji.
Procedura oceny wniosków i przyznawania dotacji
Wnioski ocenia zespół Fundacji Batorego. Decyzje o przyznaniu dotacji podejmuje Zarząd na podstawie rekomendacji zespołu. Nie przewiduje się procedury odwołania od decyzji Zarządu.
Kryteria oceny wniosku:
- udokumentowany i przekonujący opis kontekstu i potrzeb związanych z integracją uchodźców i uchodźczyń, poparty danymi, wskazujący na wiedzę i znajomość środowiska lokalnego,
- racjonalny plan działań,
- udokumentowane zasoby i kwalifikacje zespołu (personelu, wolontariuszy), umożliwiające skuteczne przeprowadzenie planowanych działań (posiadane lub planowane do pozyskania),
- racjonalny budżet dostosowany do planu działań przedstawionych we wniosku,
- (dodatkowo oceniane) włączenie w działania organizacji osób z doświadczeniem uchodźstwa, osób z grup mniejszościowych narażonych na dyskryminację, z diaspory i innych grup narodowych i etnicznych.