Od lat zakazuje się spalania śmieci czy opału stałego niskiej jakości z uwagi na generowanie szkodliwego dla człowieka smogu. Jednak w dzisiejszych czasach, kiedy materiał opałowy jest droższy niż przed rokiem, pojawia się pytanie, czym zgodnie z obowiązującymi przepisami palić w piecu.
Jeszcze kilka lat temu Polacy spalali w swoich piecach, tak zwanych kopciuchach, dosłownie wszystko – śmieci, stare meble tapicerowane, a nawet zużyte opony. Wszystko to doprowadziło do sytuacji, w której Polska nie ma zbyt dobrej jakości powietrza na świecie. Stąd także obowiązująca w Polsce od kilku lat ustawa antysmogowa, która pozwala m.in. karać mieszkańców za nieprzestrzeganie lokalnych uchwał antysmogowych.
Uchwała antysmogowa to szeroko zakrojone działania, które mają wprowadzać stopniowe zmiany oraz zwiększyć świadomość społeczną w zakresie jakości stosowanego paliwa. Jednocześnie daje ona lokalnym samorządom możliwość indywidualnego podejścia do tej kwestii. Przepisy obowiązujące w różnych częściach kraju mają jednak wspólny cel — redukcję szkodliwej niskiej emisji w najbliższych latach do ogólnie przyjętych założeń, do których jesteśmy zobligowani jako państwo członkowskie UE. Wiele polskich miast podjęło prace w ustanowieniu spójnych zasad ogrzewania domów. Dotyczą one pieców, kominków, a nawet stacjonarnych grilli. Działania mają na celu wyeliminowanie przede wszystkim kiepskiej jakości opału oraz przestarzałych urządzeń grzewczych i niskiej efektywności. W miarę możliwości lokalne władze mają wspomagać również promocję ekologicznych źródeł energii. Z pomocą przychodzą rządowe programy, które w znacznym stopniu skupiają się na wyeliminowaniu największego problemu tego typu instalacji, czyli kosztów zakupu urządzeń.
Czym można palić w piecu w 2022 roku?
W wielu miejscach w Polsce palenie węglem nie jest zakazane w przeciwieństwie do śmieci wszelkiego rodzaju. W piecach przeznaczonych na opał stały można palić:
- węglem kamiennym (najlepiej grubym, wysoko energetycznym),
- węglem czeskim, tzw. półbrunatnym lub węglem brunatnym (ma nieco gorsze parametry niż węgiel kamienny, a przy tym nawet do 50 proc. wilgoci),
- drewnem – niemalowanym i nieimpregnowanym,
- ekogroszkiem,
- pelletem,
- brykietem drzewnym,
- brykietem ze słomy,
- zbożem,
- odpadami roślinnymi wszelkiego rodzaju, w tym także np. łupinami orzechów, pestkami
- biopaliwem.
Natomiast w niektórych gminach w południowej Polsce, np. w Krakowie, gdzie obowiązują uchwały antysmogowe, istnieje zakaz spalania takich paliw, jak:
- muł węglowy,
- flotokoncentrat,
- miał z dużą zawartością ziarna do 3 mm,
- węgiel brunatny,
- niesezonowane drewno.
Jeśli decydujesz się na palenie w piecu paliwem, które jest niedozwolone przepisami obowiązującego prawa, musisz wiedzieć, że może zostać nałożona na ciebie kara finansowa. Wszystko dlatego, że palenie różnego rodzaju odpadami, wyrobami z przetworzonego drewna czy po prostu śmieciami powoduje, że do atmosfery uwalniane są silnie toksyczne trucizny.
Czyste ogrzewanie to mniej spalin i mniej strat.
Za czyste ogrzewanie uważa się przede wszystkim wszystkie alternatywne źródła wytwarzania energii cieplnej, czyli ogrzewanie na bazie pompy ciepła, która pobiera ciepło z otoczenia, a do jego transportu wykorzystuje zasilanie prądem. Za ekologiczne uznawane są także systemy elektrycznego ogrzewania oraz gazowe układy grzewcze.
Co z piecami na węgiel i kominkami opalanymi drewnem?
Jak się okazuje, domowe piece są jednym z głównych dostawców bardzo szkodliwych pyłów zawieszonych wprost do naszej atmosfery. Ten niechlubny stan rzeczy nasila się z każdym sezonem grzewczym, a notoryczne przekraczanie dopuszczalnych norm, w niektórych regionach kraju, są standardem. Dlatego zaleca się używanie kotłów na paliwo typu pellet lub ekogroszek, które spełniają wymagania 5 klasy i ECO DESIGN. Decydując się na zakup paliwa warto pamiętać, że każdy sprzedawca zobowiązany jest wydać nam świadectwo jakości paliwa stałego.
Czym nie można palić zgodnie z obowiązującymi przepisami – w pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować: muł węglowy, miał, węgiel brunatny, niesezonowane drewno, które wydzielają bardzo dużo spalin do atmosfery, przetworzonych materiałów, zwłaszcza z tworzyw sztucznych, płyt wiórowych, materiałów z okleiną lub klejem oraz malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna, palet transportowych, kolorowy papier – warto z niego zrezygnować nawet w roli rozpałki, ponieważ kolorowe tusze utrudniają spalanie papieru i emitują do powietrza szkodliwe związki.
Kontrola antysmogowa – jaka jest wysokość kar, kto i kiedy może kontrolować?
Odpowiednie służby mogą podjąć się kontroli tego, czym palimy. Zgodnie z przepisami osoby prywatne mogą być kontrolowane w godzinach od 6 do 22, a w firmach kontrola może odbywać się przez całą dobę. Jeśli zostanie stwierdzone naruszenie obowiązujących przepisów, osoba kontrolowana można dostać mandat.