Jeszcze kilkanaście miesięcy temu na polskich budowach zatrudniano głównie Ukraińców. Wojna w tym państwie spowodowała, że nasza branża budowlana boryka się ogromnymi brakami kadrowymi. Obywatele Ukrainy wyjechali, aby pomagać w wyzwoleniu swojego kraju. Kiedy natomiast wrócą — nie wiadomo. Fala uchodźców, która przybyła do Polski to głównie kobiety z dziećmi. Jak zatem poradzi sobie nasze rodzime budownictwo? Czy budowlańcy z Ukrainy nadal będą je wspierać?

Budowlańcy z Ukrainy — ich zatrudnienie to sposób, aby załatać braki kadrowe

Budowlaniec z Ukrainy — pozyskasz go z agencją pracy tymczasowej

Nie myśl, że specustawa, którą w marcu 2022 roku podpisał prezydent RP, ułatwia zatrudnienie budowlańca z Ukrainy. Owszem, jeśli znajdziesz Ukraińców do pracy na swojej budowie, wystarczy, że zgłosisz ten fakt do urzędu pracy. Masz na to czas do 14 dni od momentu podjęcia zatrudnienia przez cudzoziemca. Skąd jednak pozyskasz pracowników budowlanych? Jak już wspomnieliśmy, wielu Ukraińców wyjechało, aby walczyć za swój kraj. Rozwiązaniem Twoich problemów jest współpraca z agencją pracy tymczasowej. Nie tylko zajmie się ona rekrutacją przyszłych pracowników, ale także załatwi im ona transport i zakwaterowanie. Firma weźmie na siebie również wszelkie formalności związane z kwestiami urzędowymi. Twoje zadanie sprowadzi się jedynie do podpisania umowy. Nie obawiaj się, że musisz zatrudnić pracowników na umowę o pracę. Współpraca z agencją pracy tymczasowej daje Ci wiele możliwości — Ukraińcom zaproponujesz umowę zlecenie lub zdecydujesz się na leasing pracowniczy.

Dlaczego na polskich budowach nie ma kto pracować?

Polskie place budowy niejednokrotnie świecą pustkami, a co za tym idzie, nasi przedsiębiorcy nie mogą wywiązać się ze zleceń i kontraktów. Dlaczego tak się dzieje? Obserwujemy (nieprzerwanie od 2014 roku) spadki bezrobocia. W 2017 roku znalazło się ono na poziomie 6,5%. Kandydatów do pracy jest więc coraz mniej, natomiast osoby, które od dłuższego czasu widnieją w rejestrach bezrobotnych, nie posiadają wymaganych kwalifikacji. Wielu naszych rodaków wyjechało za granicę w poszukiwaniu lepszych możliwości zarobkowych. Niż demograficzny, który w naszym kraju jest coraz bardziej widoczny (mimo wielu programów socjalnych), również wpływa na fakt, że coraz mniej jest u nas osób w wieku produkcyjnym. Te wszystkie czynniki sprawiają, że o dobrego pracownika coraz trudniej.

Jak pracują Ukraińcy?

Zatrudnienie budowlańca z Ukrainy może okazać się naprawdę trafną decyzją. Dlaczego? Ponieważ Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do naszego kraju w celach zarobkowych, chcą jak najwięcej zarobić. Nie przeszkadza im to, że w branży budowlanej pracują nawet po 57 godzin tygodniowo (9,5 godziny na dzień). Dłuższy czas pracy przekłada się również na zarobki Ukraińców. W naszym kraju ich pensje są takie jak pensje Polaków. Nasi rodacy jednak uważają, że ich wynagrodzenie jest zbyt niskie.

Ukraińcy są zmotywowani i zaangażowani w swoje obowiązki. Podejmują się wszystkich zleconych im prac i nie narzekają na nadgodziny lub pracę w soboty. Ponadto obywatele z Ukrainy bardzo chętnie się szkolą i podwyższają swoje kwalifikacje.

Polska branża budowlana — z jakimi problemami się boryka?

Mogłoby się wydawać, że skoro w sektorze infrastruktury realizuje się szeroko zakrojone inwestycje, polskiej branży budowlanej nie grożą żadne problemy. Jest wręcz przeciwnie. Z jednej strony mamy wielomilionowe nakłady finansowe, które należy spożytkować w określonym czasie, a z drugiej — brak jest rąk do pracy. Ogromna ilość zleceń pojawiająca się na rynku rodzi obawy, czy przedsiębiorstwa budowlane będą w stanie je wykonać. Niedobory pracowników uderzają w naszą branżę budowlaną.

Ukraińcy są w stanie „uratować” wiele polskich firm, w których brakuje zbrojarzy, murarzy, tynkarzy czy brukarzy. Bliskość kulturowa i językowa sprawia, że nasi sąsiedzi doskonale porozumiewają się z Polakami. Wysokie kwalifikacje Ukraińców, ich motywacja oraz zaangażowanie sprawiają, że nasi przedsiębiorcy chętnie ich zatrudniają. Współpraca z agencją pracy tymczasowej pozwala nie tylko pozyskać budowlańców z Ukrainy, ale także odciążyć dział HR danej firmy. Prognozy na najbliższe lata jasno pokazują, że bez wsparcia cudzoziemców, branża budowlana w Polsce sobie nie poradzi.

 

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.jobspol.com/pracownicy-ukraina.html