Zgodnie z planem w czerwcu 2022 r. zakończono generalny remont pompowni ścieków przy ul. Brzechwy w Piekarach Śląskich, prowadzony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Po latach użytkowania nawet betonowe ściany budynku uległy korozji i kruszą się.

Prace, prowadzone przez zewnętrznego wykonawcę polegają na oczyszczeniu ścian wewnętrznych i nałożeniu warstw renowacyjnych, odpornych na trudne warunki występujące we wnętrzu pompowni. Następnie zamontowana zostanie nowa armatura i osprzęt pompowni. Armatura zostanie też wymieniona w sąsiadującej z pompownią komorze zasuw.

Pompownia przy ul. Brzechwy wykorzystywana jest do pompowania ścieków z dzielnicy Kamień do kolejnej pompowni przy ul. Czołgistów, z której ścieki tłoczone są już bezpośrednio do Oczyszczalni Północ przy ul. Śląskiej. Ten proces nie może być przerwany dlatego, na czas remontu i wyłączenia pompowni z eksploatacji, wykonawca musi wykonać i uruchomić pompownię zastępczą.

Na terenie Piekar Śląskich działa 30 pompowni MPWiK. Remont tej przy ul. Brzechwy kosztował około 350.000. zł netto.