Przedsiębiorcy coraz częściej oferują pracę obywatelom z Azji. O ile od 1.07.2018 roku zmieniły się procedury związane z ich zatrudnianiem, o tyle nadal trzeba dopełnić wielu formalności. Jak zatem zalegalizować pobyt Azjaty w naszym kraju i sprawić, aby pracował na dogodnych warunkach?

Pracownicy z Azji — jakich formalności należy dopełnić, aby ich zatrudnić?

Pracownicy z Azji — zmiany w przepisach dotyczących ich zatrudniania

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo należy do sektora, który boryka się z brakami kadrowymi, zatrudnij pracowników z Azji. Jeszcze do niedawna wcale nie było to takie proste, jednak od 1.07.2018 roku wprowadzono nowe procedury prawne. Co się zmieniło? Z testu rynku pracy zostało zwolnionych 197 zawodów w 20 profesjach. Pracodawca, aby dać pracę Azjacie, nie musi już uzyskiwać od starosty informacji o braku możliwości zaspokojenia w kraju potrzeb kadrowych na podstawie rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy, a także na podstawie negatywnego wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy. Przedsiębiorca na cudzoziemca z Azji czeka też o 21 dni krócej.

Jakie zawody zostały zwolnione z testu rynku pracy?

Wśród zawodów zwolnionych z testu rynku pracy znalazły się profesje, które należą do budownictwa. Nasi przedsiębiorcy zatrudnią więc:

  • murarzy,
  • betoniarzy,
  • ślusarzy,
  • dekarzy,
  • elektryków,
  • inżynierów.

To jednak nie wszystko. Na liście znalazły się również zawody z branży IT, takie jak:

  • programiści aplikacji,
  • projektanci aplikacji,
  • administratorzy baz danych.

Ponadto nasi pracodawcy na korzystnych zasadach zatrudnią kierowców samochodów ciężarowych, operatorów sprzętu do robót ziemnych, spawaczy, lekarzy i pielęgniarki. Mimo że w branży przemysłowej brakuje rąk do pracy, tego sektora nie uwzględniła lista zawodów.

Dlaczego pracodawcy wciąż mają problem, aby zatrudnić Azjatów?

Uproszczone procedury procedurami, a jak jest w praktyce? Współpraca urzędów z przedsiębiorcami jest w naszym kraju na niskim poziomie, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Głównym problemem są terminy, których trudno dotrzymać urzędom. Przedsiębiorca musi liczyć się nawet z kilkumiesięcznym opóźnieniem, jeśli chodzi o zatrudnienie Azjatów. Trudności sprawia także kontrola procesu legalizacji zatrudnienia pracowników z Azji. Brakuje informacji o toku postępowania, a ambasady i konsulaty nie zawsze chcą pomagać w uzyskaniu wiz.

Jakie legalnie zatrudnić pracowników z Azji?

Warto nawiązać współpracę z agencją pracy tymczasowej, która usprawni proces zatrudniania Azjatów. Przede wszystkim owa agencja dysponuje ogromną bazą kandydatów. Przeprowadza ona proces rekrutacji i selekcji pracowników. Kiedy już ich wybierze, załatwia im transport, zakwaterowanie oraz wsparcie w rodzimym języku. Przedsiębiorca, który skorzysta z oferty agencji pracy tymczasowej, jedynie zyska. Przede wszystkim agencja weźmie na siebie wszelkie formalności związane z legalizacją pobytu Azjatów w naszym kraju. Proces rekrutacji, który przeprowadzi firma zewnętrzna, odciąży dział HR w przedsiębiorstwie. W przypadku prac sezonowych, kiedy potrzeba wielu rąk do pracy, usługi agencji pracy tymczasowej okazują się na wagę złota. Pozyska ona setki pracowników, którzy zasilą polskie przedsiębiorstwa produkcyjne, przetwórcze i przemysłowe.

Pracodawca, który chce zatrudnić Azjatów, nie musi martwić się również umową, która zaproponuje pracownikowi. Agencja pracy tymczasowej zadba o to, aby dla cudzoziemca była zrozumiała i przede wszystkim — korzystna.

Pracownicy z Azji szanują hierarchię w naszych zakładach pracy i podporządkowują się swoim przełożonym. Zadowalają się skromnymi warunkami życia, najczęściej w hostelach. Co jednak najważniejsze dla naszych przedsiębiorców — Azjaci pracują przez wiele godzin i nie unikają wyzwań. Są mniej mobilni od Ukraińców, ponieważ urząd przypisuje ich do jednego pracodawcy. Nie istnieje więc ryzyko, że w najmniej oczekiwanym momencie porzucą pracę. Etos pracy Azjatów różni się od etosu pracy Polaków. Cudzoziemcy z Dalekiego Wschodu są zmotywowani, lojalni i sumienni. Świetnie odnajdują się na stanowiskach zarówno niższego, jak i wyższego szczebla.

Jeśli nasi przedsiębiorcy zapewnią Azjatom godziwe warunki pracy i płacy, odniosą same korzyści z ich zatrudniania.

 

Sprawdź naszą stronę https://www.dpworkers.pl/pracownicy-z-azji.html