Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w 2021 roku wydano 114,5 tysiąca zezwoleń na pracę dla obywateli krajów azjatyckich. W stosunku do roku 2020 to prawie 80% wzrost. Według ekspertów to nie koniec napływu cudzoziemców z Azji. W naszym kraju będzie ich jeszcze więcej.
Pracownicy z Azji na polskim rynku pracy — jest ich coraz więcej
W 2021 roku najwięcej zezwoleń na pracę otrzymali Hindusi (15,3 tys.), zaraz po nich uplasowali się obywatele Uzbekistanu (15 tys.) i Filipińczycy (13,2 tys.).
Do tej pory polskie branże, które borykały się z problemami kadrowymi, zatrudniały Ukraińców. Jednak ich wysokie wymagania finansowe i spora rotacja, skutecznie zniechęcały do tego, aby oferować im pracę.
W Polsce z powodu niżu demograficznego i migracji wykwalifikowanych pracowników za granicę, w wielu sektorach nie ma kto pracować. Nic zatem dziwnego, że przedsiębiorcy poprzez agencje pracy tymczasowej, rekrutują pracowników z Azji. Zastępują oni nie tylko pracowników fizycznych, ale i specjalistów.
Polscy właściciele firm doceniają na naszym rynku Filipińczyków, których cechuje duża motywacja do pracy oraz sumienność.
Skrócone procedury zatrudniania pracowników z Azji, czyli mniej formalności dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy, mimo że jedynym ratunkiem dla ich firmy jest zatrudnianie Azjatów, obawiają się formalności związanych z legalizacja ich pobytu. 1.07.2018 pojawiło się jednak światełko w tunelu, ponieważ nastąpiła zmiana przepisów dotyczących pracowników z zagranicy. Co przemawia na korzyść właścicieli firm? Przede wszystkim nie muszą oni już uzyskiwać od starosty informacji o braku zaspokojenia w kraju potrzeb kadrowych na podstawie rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy lub na podstawie negatywnego wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy. To jednak nie wszystko. Z testu rynku pracy zostało zwolnionych 197 zawodów w 20 profesjach. Owo rozszerzenie listy zawodów skraca czas oczekiwania na cudzoziemców. Pracowników z Azji przedsiębiorcy zatrudnią szybciej i bez zbędnych formalności.
Zawody zwolnione z testu rynku pracy
Lista zawodów zwolnionych z testu rynku pracy jest długa, jednak warto wymienić profesje należące do budownictwa (murarzy betoniarzy, ślusarzy), branży IT (administratorów baz danych, programistów i projektantów aplikacji). Ponadto na liście znaleźli się kierowcy samochodów ciężarowych, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, lekarze ze specjalizacją II stopnia lub tytułem specjalisty, pielęgniarki. Oczywiście nie mogło również zabraknąć spawaczy, czyli jednego z najbardziej deficytowych zawodów w naszym kraju.
Z jakich krajów warto pozyskać pracowników z Azji?
Pracowników z Azji najlepiej jest pozyskiwać z krajów, gdzie pewne sektory są mocno rozwinięte. Na przykład Wietnam to kraj stoczniowy z długą linią brzegową i dużą ilością firm produkcyjnych. Pracownicy z Wietnamu to wykwalifikowana i doświadczona kadra. Nasi przedsiębiorcy uzupełnią nimi braki kadrowe w firmach i zakładach produkcyjnych. Wietnamczycy to nie tylko pracownicy niższego szczebla, ale także spawacze czy operatorzy maszyn.
Filipiny są znane ze świetnego personelu hotelowego. W czasach, kiedy nasza branża HoReCa przeżywa kryzys, wsparcie ze strony pracowników z Filipin jest wprost nieocenione.
Z kolei w Indiach rozwinięty jest sektor motoryzacyjny. Pełną parą idzie produkcja samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Nic zatem dziwnego, że nasza branża automotive chętnie zatrudnia obywateli z Indii.
Bangladesz to znany wszystkim eksporter tekstyliów i odzieży. To w tym kraju wiele marek ma swoje zakłady produkcyjne. Właśnie z Bangladeszu nasi przedsiębiorcy pozyskają wykwalifikowanych szwaczy i szwaczki.
Azjaci nie są tak mobilni, jak Ukraińcy, ponieważ są przypisani do jednego pracodawcy. Nasi przedsiębiorcy nie muszą zatem obawiać się, że w najmniej oczekiwanym momencie porzucą oni pracę. Ponadto obywatele z Azji są zmotywowani i sumienni. Gotowi są podjąć się nawet tych zadań, którymi gardzą nasi sąsiedzi ze Wschodu. Pracodawcy zatrudnią ich teraz na dogodnych warunkach, co pozytywnie przełoży się na funkcjonowanie ich firm.
Sprawdź naszą stronę https://www.dpworkers.pl/pracownicy-z-azji.html