Początek roku to czas rozliczeń podatkowych, do których zobowiązani są wszyscy, którzy uzyskują dochód podlegający opodatkowaniu. Jak jednak sprawa wygląda w przypadku pobierania świadczeń emerytalnych? Co roku emeryci i renciści otrzymują od ZUS PIT40A Rozliczenie emeryta nie jest trudne, ale zależy od tego, czy w poprzednim roku uzyskało się dodatkowy dochód. Jak powinien rozliczyć się emeryt?
PIT 40A jako rozliczenie z Urzędem Skarbowym
Co roku ZUS wystawia wszystkim emerytom formularz 40A, który następnie zostaje przesłany do świadczeniobiorcy i Urzędu Skarbowego. Jeśli nic się nie zrobi, to zostanie on potraktowany jako rozliczenie podatkowe i nie ma potrzeby składania dodatkowych formularzy. Cała procedura odbywa się automatycznie i nie ma potrzeby składania żadnego wniosku ani formularza. Jeśli nie otrzymało się PIT 40A do końca lutego, to należy skontaktować się z organem, który wypłaca świadczenia, aby wyjaśnić sytuację. Mimo że nie ma obowiązku składania żadnego formularza, to można złożyć PIT OP, który służy do przekazania 1% podatku dochodowego. Wystarczy uzupełnić w nim wszystkie dane i podań informacje dotyczące organizacji pożytku publicznego, której chce się przekazać część swojego podatku. Można to zrobić za pośrednictwem programu do PIT online – szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu.
PIT 40A zamiast PIT 11
PIT 40A może być również potraktowany jako PIT 11, czyli informacja dla świadczeniobiorcy o wysokości przychodu, przekazanych składek itp. Dotyczy to osób, które będą wykonywać rozliczenie podatkowe i składać deklarację podatkową. Zobowiązani do tego są emeryci, którzy:
- chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem;
- chcą się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
- chcą skorzystać z odliczeń i ulg podatkowych;
- uzyskali w poprzednim roku dodatkowe przychody, które podlegają opodatkowaniu.
W takim przypadku należy złożyć deklarację podatkową na właściwym formularzu zgodnym z źródłem przychodów. W przypadku osób fizycznych, za które zaliczka na podatek obliczana i przekazywana jest przez płatnika jest to PIT 37. Osoby, które same rozliczają zaliczki na podatek dochodowy składają PIT 36 lub PIT 36L. Są to przede wszystkim przedsiębiorcy oraz osoby, które uzyskują dochody za granicą. PIT 36 należy wypełnić, jeśli rozlicza się na zasadach ogólnych, a PIT 36L jeśli wybraną formą opodatkowania jest podatek liniowy. Oczywiście są również inne, mniej popularne formularze takie jak np. PIT 28. W takiej sytuacji składany formularz podatkowy należy uzupełnić informacjami o uzyskanych przychodach oraz informacjami z PIT 40A.
Korekta PIT 40A
Emeryt nie ma możliwości samodzielnego wykonania korekty PIT 40A, gdyż tak samo jak w przypadku PIT 11 może to zrobić jedynie płatnik składek. Jeśli zauważy się błąd w otrzymanym formularzu to należy zwrócić się do organu wypłacającego świadczenie o wystawienie korekty. Co ważne, ewentualne konsekwencje błędu również ponosi płatnik (ZUS), ale może on wystąpić do podatnika o zwrot należnej kwoty.