W ostatnim czasie gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw. W samych Piekarach Śląskich od początku marca strażacy zostali wezwani do 24 interwencji. Należy pamiętać, że pożary traw, łąk i lasów są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego.

Sezon wiosenno-letni to okres podwyższonego zagrożenia pożarowego traw i terenów leśnych. Powstaniu pożarów sprzyja słoneczna pogoda, wyższa temperatura i towarzyszące jej znaczne obniżenie wilgotności ściółki leśnej. Niestety bardzo często źródłem pożarów jest także celowe działanie człowieka lub niewiedza i lekkomyślność w postępowaniu.

Do połowy marca tego roku w Polsce strażacy interweniowali 9139 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych, w tym na terenie woj. dolnośląskiego 1411 , woj. mazowieckiego 1122 oraz woj. śląskiego 992. Niestety, w pożarach, odnotowano trzy ofiary śmiertelne oraz 22 osoby ranne.
W marcu 2022 roku odnotowano już 7422 pożary traw, w tym przez ostatnie cztery dni od soboty 12 marca do wtorku 15 marca strażacy gasili 4536 pożarów traw. (w lutym odnotowano 1447 pożarów, natomiast w styczniu 208 pożarów traw). W 2022 roku średni czas akcji gaśniczej przy pożarach traw to to 54 minuty. Podczas akcji gaśniczych strażacy zużyli 15612 metrów sześciennych wody. Straty pożarowe oszacowano na 937,8 tysięcy złotych.

Co my – mieszkańcy, możemy zrobić, aby zapobiegać powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów?

  1. Na terenach leśnych oraz w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu bezwzględnie nie wolno rozniecać ognia, wypalać śmieci i pozostałości roślinnych, porzucać palących lub tlących się przedmiotów.
  2. W lasach i na terenach śródleśnych zabronione jest palenie tytoniu za wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych. Niewskazane jest także wyrzucanie przez okna pojazdów niedopałków papierosów, które mogą być przyczyną pożaru.
  3. Zabronione jest wypalanie traw i nieużytków rolnych. Jest to niebezpieczne i niedozwolone.
  4. Należy przestrzegać zakazów wynikających z tablic informacyjno – ostrzegawczych wywieszonych na terenach leśnych oraz wzdłuż szlaków wycieczkowych i turystycznych, przy schroniskach,
  5. Gdy widzimy pożar po pierwsze należy zachować spokój i niezwłocznie zaalarmować straż pożarną dzwoniąc pod numer 112 (lub 998) i zgłosić zdarzenie. Następnie szybko i bezpiecznie opuścić strefę objętą pożarem.

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.

Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami. Wypalania traw zabrania wiele przepisów prawa, a mianowicie: ustawa o ochronie przyrody, ustawa o lasach, ustawa o ochronie przeciwpożarowej. Za takie czyny, sprawcy grozi grzywna do 5 000 zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia. Sankcje te określają przepisy Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń.

Pamiętajmy, że każda osoba zobowiązana jest do przestrzegania przepisów przeciwpożarowych obowiązujących na terenach leśnych i ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe z nieodpowiedniego zachowania się w lesie. Za wypalanie traw i nieużytków grozi kara grzywny lub aresztu. Podczas pożarów traw i innych roślin do atmosfery emitowane są znaczące ilości dymu zawierającego trujące dla ludzi i zwierząt związki chemiczne. Corocznie w związku z pożarami życie tracą ludzie, a ofiarami pożarów lasów i łąk są zwierzęta.

#stoppożaromtraw
#stoppożaromlasów