Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piekary Śląskie

Letnia i słoneczna pogoda zachęca wielu do zmiany czterech kółek na dwa. Jednoślady zyskują coraz większą popularność. Stają się nie tylko codziennym środkiem transportu, ale i świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Słoneczne dni i wyższa temperatura sprawiają, że na drogach można spotkać więcej motocyklistów oraz rowerzystów. Niestety co za tym idzie, wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem tej grupy użytkowników. Pamiętajmy, że na drogach może zalegać jeszcze piach, a kierujący samochodami dopiero przyzwyczajają się do większej liczby jednośladów na drodze. Mundurowi z piekarskiej drogówki również korzystając ze sprzyjającej aury wsiedli na motocykle i przypomnieli innym niechronionym uczestnikom ruchu drogowego o wzajemnym poszanowaniu oraz zasadach jakie panują na drodze.

Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru czy motocykla, to poruszając się tymi pojazdami, należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Motocyklisto pamiętaj!
• zawsze dostosowuj prędkość do warunków na drodze,
• nie wymuszaj pierwszeństwa,
• zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów,
• nie popisuj się ryzykowną jazdą przed innymi- to może kosztować zdrowie, a nawet życie ciebie lub inne osoby,
• zadbaj o odpowiednią odzież (najlepiej w jaskrawych kolorach): kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice- zwiększą twoje bezpieczeństwo,

Rowerzysto pamiętaj!
• nie wymuszaj pierwszeństwa,
• zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów,
• korzystaj z pasów i dróg dla rowerowych,
• zadbaj o odpowiednią odzież (najlepiej w jaskrawych kolorach): kask ochronny, ochraniacze- zwiększą twoje bezpieczeństwo,

Kierujący pojazdem musi mieć świadomość, że odpowiada za swoje życie, jak również za życie i zdrowie innych. Lekkomyślność, brawura i ryzykowne zachowania mogą prowadzić do tragedii.
Przestrzeganie przepisów prawa, życzliwość w stosunku do innych, brak agresji mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Należy również pamiętać o obserwacji drogi oraz jej otoczenia. Taka postawa dotyczy wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy do wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Tych podróżujących jednośladami, a także kierujących samochodami o przestrzeganie przepisów oraz wzajemny szacunek na drodze.