Piekarscy rowerzyści kolejny raz wzięli udział w treningu przygotowującym do właściwej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Już niebawem rozpocznie się zasadnicza część tej zabawy, która będzie trwała w dniach od 1 do 30 czerwca 2021 roku. Udział w niej zapowiedzieli już przedstawiciele grupy Piekarskie Koła.

Cykliści z naszego miasta mogą drugi raz spróbować swoich sił w ramach Pucharu Rowerowej Stolicy Polski. Zdobywając kolejne kilometry, mogą pobić zeszłoroczny wynik i zawalczyć o tytuł dla miasta. Do udziału w rywalizacji ponownie konieczne jest zainstalowanie aplikacji dostępnej na stronie internetowej

www.aktywne-miasta.pl

.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku

Piekary Śląskie wywalczyły 569 punktów

. Rowerzyści – w tym przedstawiciele grupy Piekarskie Koła – przejechali wówczas 31 345 kilometrów, co przełożyło się na 3 miejsce w województwie śląskim. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami zdołamy doścignąć lub polepszyć ten wynik. Zeszłoroczne doświadczenia pokazują, że to możliwe, bo projekt stworzony na wzór Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC) – realizowany po raz pierwszy przez włoskie miasto Bolonia do 2017 roku – zyskał uznanie mieszkańców miasta, o czym świadczą apele publikowane już teraz w mediach społecznościowych:

Współzawodnictwo w ramach Pucharu Rowerowej Stolicy Polski służy propagowaniu turystyki rowerowej oraz aktywnego wypoczynku. Zasady rywalizacji są proste – rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz (organizatora wydarzenia) darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Mało tego – chętni mogą rywalizować ze sobą także wewnątrz mniejszych grup, by jeszcze bardziej motywować się do osiągania jak najlepszych wyników.

Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. Co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Wartością dodaną dla Włodarzy miast będzie pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”. Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowej.

Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny!