Okres wakacyjny przed nami. W murach Spółdzielczego Domu Kultury gościli piekarscy stróże prawa. Poruszali oni tematy związane z bezpieczeństwem na zewnątrz i zachowaniem wobec obcych osób, jak również o zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością i handlem ludźmi. Nastolatkowie mieli okazję dowiedzieć się, jak poważne są to zagrożenia, jak się przed nimi bronić i jakie są konsekwencje dla ich sprawców.

Policyjny profilaktyk z piekarskiego wydziału prewencji wraz z dzielnicowym uczestniczyli w ubiegły piątek w dwóch spotkaniach zorganizowanych w Spółdzielczym Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Na pierwszym spotkaniu, na które byli zaproszeni rodzice wraz ze swoimi dziećmi poruszane byłe tematy związane z bezpieczeństwem najmłodszych podczas przebywania na zewnątrz. Policjanci opowiadali o tym, aby nie rozmawiać z nieznajomymi i nie oddalać się z miejsca zabawy bez poinformowania opiekunów. Przypomnieli najmłodszym numery alarmowe i w jakich sytuacjach powinny być używane. Na koniec ogłoszony został konkurs na najładniej wypełnioną kolorowankę- „Sznupek kontra obcy”.

Podczas drugiego spotkania mundurowi rozmawiali z młodzieżą o zagrożeniach, na jakie można trafić podczas korzystania z komputera czy innych urządzeń mobilnych. Zagrożenie ze strony cyberprzestępców, choć ma miejsce w świecie wirtualnym, może wyrządzić szkodę w świecie rzeczywistym. Masowo dochodzi do wyłudzeń informacji o numerach kart płatniczych lub danych dostępowych do usług bankowości elektronicznej od osób sprzedających (wystawiających ogłoszenia) na przykład na internetowych portalach aukcyjnych. Przestępcy wyłudzają dane pod pretekstem przekazania zapłaty za towar lub usługę. Robią to poprzez wysłanie linku do fałszywej strony WWW, na której pokrzywdzony podaje swoje dane.

Kolejny temat związany był z handlem ludźmi. Podczas zbliżających się wakacji pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie, bez względu na cel podróży! Przestępstwo handlu ludźmi uderza w podstawowe wartości człowieka, takie jak wolność i godność. Często pojęcie to kojarzy nam się wyłącznie z porwaniami i prostytucją, a tymczasem dotyczy ono wielu innych sytuacji, które na pierwszy rzut oka mogą nie mieć nic wspólnego z żadnym procederem.

  • Policyjny profilaktyk podczas spotkania z młodzieżą
  • Policyjny profilaktyk wraz z dzielnicowym podczas spotkania z młodzieżą
  • Uczestnicy spotkania prowadzącego przez policyjnego profilaktyka oraz dzielnicowego