Rewitalizacja, wbrew potocznemu rozumieniu, to coś więcej niż remont kamienicy czy placu. Zgodnie z ustawową definicją to „proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji”.

Najważniejsze informacje o prowadzonych procesach rewitalizacji w gminach GZM zostały zebrane przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZM i umieszczone na portalu InfoGZM.

Zakładka

Programy rewitalizacji

zawiera najważniejsze informacje dot. procesu rewitalizacji zestawione zarówno zbiorczo dla GZM, jaki i indywidualnie dla każdej gminy – opracowane na podstawie uchwalonych przez gminy GZM programów. Na mapie zaprezentowano, które gminy prowadzą proces rewitalizacji w oparciu o GPR, które o LPR, a także w jakich gminach nie przyjęto dokumentu dotyczącego rewitalizacji. W podstawowych informacjach umieszczono również tabelaryczne zestawienie różnic pomiędzy tymi dokumentami. W uzupełnieniu można też znaleźć odnośniki do obowiązujących przepisów oraz do praktycznego poradnika dla mieszkańców i władz lokalnych na temat prowadzenia procesu rewitalizacji.

Walorem tej podstrony jest zebranie informacji źródłowych nt. rewitalizacji dla 41 gmin w jednym miejscu. Po wybraniu danej gminy w panelu bocznym wyświetlają się informację dotyczące m.in. nr uchwały, okresu obowiązywania danego dokumentu, powierzchni gminy, powierzchni obszaru rewitalizacji oraz obszaru zdegradowanego, jak również procentowy udział powierzchni obszaru rewitalizacji w stosunku do obszaru całej gminy oraz procentowy udział liczby ludności zamieszkującej obszar rewitalizacji. Ponadto zebrano informację dotyczące łącznej kwoty projektów wpisanych w dany program rewitalizacji. Przy każdej gminie znajduje się również odnośnik do strony internetowej danej gminy z dokumentem źródłowym.

Zebrane informacje pozwoliły na wyliczenia, które pokazują, iż obszary rewitalizacji pokrywają ok. 215 km2 powierzchni GZM (8,6%) i obejmują szacunkowo 530 tys. mieszkańców (24% ludności GZM).

Z mapą można się zapoznać na portalu InfoGZM w zakładce Analizy > Mapy >

Programy rewitalizacji

Portal

InfoGZM

– opracowany i prowadzony przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZM – stanowi integralny element jednego ze strategicznych działań GZM, czyli Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego. Celem Obserwatorium jest monitorowanie zmian i procesów zachodzących w Metropolii oraz gromadzenie danych, które potencjalnie mogą wspierać proces programowania rozwoju społeczno-gospodarczego GZM.