Bliskie sąsiedztwo miast, dobrej jakości infrastruktura drogowa, stale rozwijająca się siatka połączeń transportu publicznego i jego dostępność, wartość nieruchomości, a także zmiany społeczne związane m.in. z wyborem miejsca do życia powodują, że coraz więcej osób pracuje poza miejscem zamieszkania.

Mimo, że w nadchodzących latach na skutek rozwoju technologii informatycznych i popularyzacji pracy zdalnej sytuacja może się zmienić, to na chwilę obecną każdego dnia tysiące osób codziennie podróżują do pracy. W jakich kierunkach, najwięcej osób dojeżdża do pracy? Już teraz można to sprawdzić na mapie

przepływów ludności związanych z zatrudnieniem w GZM.

Mapa przepływów ludności związanych z zatrudnieniem powstała w oparciu od dane z 2016 r. zawarte w opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego, które zostało opublikowane w połowie 2019 r. Wyniki badania dojazdów do pracy pochodzą z administracyjnych źródeł danych Ministerstwa Finansów i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W prawym górnym rogu mapy mamy możliwość wyboru, czy chcemy przeglądać dane dot. przyjazdów do danej gminy, czy też wyjazdów. Im grubsza linia symbolizująca kierunek przepływu, tym więcej osób przemieszcza się w danym kierunku. Po wybraniu konkretnej gminy, po lewej stronie pojawią się szczegółowe informacje w formie tabeli oraz wykresu, z których możemy się dowiedzieć, ile osób przyjeżdża/wyjeżdża oraz jaki stanowią procent przyjeżdżających/wyjeżdżających do wybranej gminy z całego kraju.

Z mapy możemy się dowiedzieć m.in., że do Katowic przyjeżdża łącznie ponad 100 tysięcy osób, z czego tylko 60% stanowią mieszkańcy GZM. Największy przepływ ludności związany z zatrudnieniem odbywa się na linii Katowice – Sosnowiec.

Z mapą można się zapoznać na portalu InfoGZM w zakładce Analizy > Mapy

> Przepływy ludności związane z zatrudnieniem

.

Portal

InfoGZM

– opracowany i prowadzony przez Departament Strategii i Polityki Przestrzennej GZM – stanowi integralny element jednego ze strategicznych działań GZM, czyli Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego. Celem Obserwatorium jest monitorowanie zmian i procesów zachodzących w Metropolii oraz gromadzenie danych, które potencjalnie mogą wspierać proces programowania rozwoju społeczno-gospodarczego GZM.