Nie rzucim ziemi… to widowisko teatralno-muzyczne z okazji 100-lecia II powstania śląskiego, które odbędzie się 22 sierpnia przy Kopcu Wyzwolenia o godz. 20.30 w ramach Metropolitalnych Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu II powstania śląskiego.

Nie rzucim ziemi…będzie dużym interdyscyplinarnym i multimedialnym widowiskiem plenerowym, którego prapremiera odbędzie się w 100. rocznicę wybuchu II powstania śląskiego – 22 sierpnia 2020 r. Ta szczególna forma upamiętnienia ma łączyć tradycyjne formy artystyczne z nowoczesnymi technologiami realizacyjnymi, takimi jak projekcje laserowe. W przygotowanie scenariusza jest zaangażowany historyk Dariusz Pietrucha, autor książki o Kopcu Wyzwolenia, który będzie też czuwał merytorycznie nad całością projektu. Nad częścią artystyczną będzie miał pieczę Teatr Śląski. Zaplanowano również działanie edukacyjne realizowane we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich.

Pamięć o Powstaniach Śląskich jest ważna dla całej Polski. To właśnie w wyniku zbrojnych walk o polskość i patriotycznego zrywu, Górny Śląsk po ponad 600 latach wrócił na łono Rzeczpospolitej. Symbolem Powstań jest Kopiec Wyzwolenia, znajdujący się w Piekarach Śląskich – został on utworzony w czynie społecznym, w ramach kilkuletniej pracy mieszkańców regionu oraz delegacji z całego kraju. Przede wszystkim jego budowniczymi byli sami powstańcy śląscy.

Reżyseria: Robert Talarczyk

Kierownictwo muzyczne: Mioush

Scenariusz inspirowany wspomnieniami Emila Barona: Miłosz Markiewicz i Dariusz Pietrucha

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.

Wystąpią:
Olgierd Łukaszewicz, Organek, Renata Przemyk, Sebastian Riedel, Marcin Wyrostek, Grażyna Bułka, Dariusz Chojnacki, Bela Komoszyńska, Mateusz Konieczny, Joanna Kściuczyk-Jędrusik, Barbara Lubos, Mirosław Neinert, Agnieszka Radzikowska i Daria Ryczek oraz chór Opery Śląskiej, Górnicza Orkiestra Dęta Piekary – Julian i Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Wydarzenie organizowane jest pod Patronem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Koprodukcją wydarzenia zajmują się: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Piekary Śląskie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich oraz Województwo śląskie.

Partnerami są: Opera Śląska w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Patronat medialny: Radio Piekary i TVP 3 Katowice

Dla mieszkańców przygotowano dwa bezpłatne autobusy, które odjadą o godzinie 19.15 z ulicy Sadowskiego (Dąbrówka Wielka) oraz ulicy Tarnogórskiej (Kozłowa Góra) w kierunku “Na Kopiec Wyzwolenia”.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne oraz rygory organizacji imprez, dla publiczności rozstawione będą miejsca siedzące, każdy z widzów będzie miał wyznaczoną przestrzeń o powierzchni 5 m². Przymusowe jest także zakrywać nos i usta. W przypadku zaostrzenia rygorów bezpieczeństwa możliwe są zmiany w przebiegu wydarzenia.