Jak domagać się zadośćuczynienia za szkody górnicze

Osoby mieszkające na terenach górniczych bardzo często są narażone na uszkodzenia swoich nieruchomości. Dzieje się tak ze względu na ruch zakładu górniczego. Poniżej znajdziecie podpowiedzi, jak otrzymać z tego tytułu odszkodowanie. Dodatkowo zwrócimy uwagę na co warto uważać podczas prowadzenia takiego procesu.

Takie szkody mogą być poważnymi uszczerbkami, które oddziałują na nasze życie codzienne. Likwidacja takich szkód odbywa się poprzez przywrócenie poprzedniego stanu budynku lub wypłatę odszkodowania w pieniądzu. To jaką formę wybierze poszkodowany zależy od niego. Spółki Węglowe oraz Grupy Górnicze przeznaczają na likwidację szkód górniczych miliony złotych. Warto więc ubiegać się o takie zadośćuczynienie, ponieważ jest duża szansa na to, że możesz je uzyskać.

Komu może należeć się odszkodowanie?

Zadośćuczynienie należy się wtedy, gdy budynek został uszkodzony lub obniżył się standard życia mieszkańców. Dodatkowo, jeśli właścicielowi nieruchomości pogorszyła się sytuacja finansowa ze względu na obniżenie wartości budynku, może on domagać się odszkodowania. Należy jednak udowodnić związek przyczynowo-skutkowy co do działalności kopalni, a szkodą.

Jak złożyć wniosek o odszkodowanie?

Zdecydowanie odradzamy składania wniosku na własną rękę. Dlaczego? W takich dokumentach liczy się tak naprawdę każde słowo. Wystarczy jedno źle sformułowane zdanie i możemy pożegnać się z odszkodowaniem. Bardzo ważna jest tutaj znajomość prawa górniczego i geologicznego. Dlatego polecamy skorzystać z doświadczonej kancelarii https://kancelariafortis.pl, która oferuje nie tylko pomoc w złożeniu wniosku, ale również pomaga w całym procesie sądowym. Dzięki temu klient ma pewność, że wszystko idzie po jego myśli.

Przed samym złożeniem wniosku warto zrobić dokumentację fotograficzną wyrządzonych szkód. Taką dokumentację warto robić co 2 lata, dzięki czemu można na bieżąco analizować zmiany stanu budynku. Jest to bardzo ważne w kwestii udowodnienia szkód górniczych. Z taką dokumentacją można udać się na bezpłatną konsultację do kancelarii https://kancelariafortis.pl/odszkodowania-gornicze.html, gdzie wspólnie z klientem szacujemy na jaką kwotę możemy otrzymać odszkodowanie.

Skorzystanie z pomocy kancelarii jest również korzystne ze względu na to, że współpracują oni często z specjalistami z prawa górniczego. Dodatkowo profesjonaliści sprawdzą jak poważne są dane szkody i czy można je naprawić. Dzięki temu możliwe jest dokładne oszacowanie kwoty zadośćuczynienia.

Pamiętaj, że czas ma znaczenie!

Chodzi tutaj dokładnie o 5-letni termin przedawnienia. Okres ten powinniśmy liczyć od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o istnieniu danej szkody. Po tym czasie dochodzenie swoich spraw może być bardzo ciężkie. Dlatego ważna jest regularna dokumentacja fotograficzna. W ten sposób przez cały czas monitorujemy stan budynku. Istnieje jednak wiele wyjątków, w których możemy nadal ubiegać się o odszkodowanie. Bardzo często jest to wtedy, kiedy szkoda zagraża utracie budynku.

Możemy tutaj również wspomnieć o czasie trwania całego procesu. Różni się on od siebie zależnie od tego, czy wybierzemy metodę polubowną, czy sądową. Podczas załatwiana spraw metodą pierwszą czekać na odszkodowanie będziemy około 7 miesięcy. Jednak może być ona problematyczna ze względu na często niską kwotę odszkodowania niż faktycznie powinniśmy otrzymać. Dlatego nierzadko potrzebne jest rozpatrzenie sprawy przez sąd. Tutaj cały proces może się przedłużyć do 2 lat, jednak możemy się spodziewać o wiele wyższej kwoty.