Podczas pracy biurowej, która odbywa się w pozycji siedzącej, pojawia się duże ryzyko bólu pleców. W jaki sposób można je zredukować?

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnego bólu pleców. Wynika to z faktu, że pozycja ta wywiera negatywny wpływ na kręgosłup, a mianowicie prowadzi do jego nadmiernego, jednostajnego obciążenia.

Wiele osób pracujących w biurach narzeka na bóle pleców. Czasami są one aż tak mocne, że mogą spowodować wyłączenie pracownika z pracy i konieczność pójścia na zwolnienie lekarskie. Dolegliwości te mogą prowadzić także do poważniejszych schorzeń, na przykład zwyrodnień kręgosłupa, dyskopatii.

Czy takim negatywnym skutkom pracy przy biurku można zapobiegać? Tak, to możliwe!

Ergonomia pracy w biurze

Aby praca biurowa była mniejszym obciążeniem dla organizmu człowieka, konieczne jest zadbanie o jej ergonomię. Co to oznacza? Ergonomia to inaczej nauka o pracy, której głównym celem jest tworzenie takich warunków pracy, aby odbywała się ona z jak najniższym wpływem na biologię człowieka.

Termin ten odnosi się głównie do wyposażenia biura, w tym także obejmuje meble biurowe. Ergonomiczne meble biurowe pozwalają na uzyskanie najlepszych warunków do pracy, co również przekłada się na niższe obciążenie dla kręgosłupa, a tym samym redukuje lub całkowicie eliminuje jego bóle.

Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy biurowej?

Aby stanowisko pracy rzeczywiście było ergonomiczne, konieczne jest spełnienie określonych warunków w jego projektowaniu.

Najważniejsze to wybór właściwych mebli biurowych – fotel biurowy, biurko oraz inne meble w biurze powinny cechować się ergonomiczną konstrukcją.

Fotel biurowy powinien być dopasowany do profilu kręgosłupa, aby zapewnić mu optymalne podparcie. Ważna jest także właściwa głębokość siedziska dopasowana do wzrostu użytkownika. Zwróćmy również uwagę na podłokietniki, które powinny posiadać możliwość regulacji położenia.

Praktyczne informacje o doborze biurka można znaleźć na stronie internetowej: http://www.meble-izabela.pl/meble-biurowe-jak-wybrac-najlepsze-biurko-do-biura/.

Podsumowując, codzienna praca w biurze wcale nie musi kończyć się bólem pleców. Aby je wyeliminować, warto pamiętać o ergonomii stanowiska biurowego, na które powinny składać się dopasowane do pracownika i jego potrzeb meble biurowe. Można kupić je obecnie w wielu sklepach dostarczających wyposażenie do biur – także w niskich cenach!