Zespół Szkół Specjalnych zyska ogród botaniczno-sensoryczny

Na sporym terenie dotychczasowych nieużytków, tuż obok budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Piekarach Śląskich trwa II etap budowy ogrodu botaniczno-sensorycznego, który powstaje z inicjatywy dyrekcji oraz nauczycieli ZSS. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania przyjaciół szkoły oraz sponsorów, którzy w całości finansują to przedsięwzięcie. Równocześnie trwa konkurs szkolny na najciekawszą nazwę ogrodu.

Budowa rozpoczęła się 24 kwietnia 2023 r. i już widać jej pierwsze efekty. Projekt ogrodu wykonała Sabina Cios – architekt krajobrazu z firmy FLOS w Radzionkowie.

Ogród botaniczno-sensoryczny będzie wykorzystywany w codziennej pracy terapeutycznej, edukacji i relaksacji uczniów szkoły; ma za zadanie oddziaływać na wszystkie ludzkie zmysły. Ogród zostanie podzielony na fragmenty, a w określonych jego częściach już pojawiły się nowe rośliny i nasadzenia. W jednej z części rośliny “szumiące” mają wpływać na zmysł słuchu. Kolorowe kwiaty i krzewy w pełnym rozkwicie będą oddziaływały na zmysł wzroku, natomiast wydzielając piękne zapachy, pobudzą zmysł węchu. W czwartej części ogrodu ma powstać warzywnik, gdzie zostaną posadzone warzywa oraz drzewka owocowe. Zmysł dotyku będzie stymulowany poprzez prace w ogrodzie, a także spacerowanie po “ceglanych”, miękkich ścieżkach.

Nasadzonych zostanie blisko 500 roślin, krzewów i drzewek. Ogród to bardzo dobra forma terapii, a zajęcia w nim pozwolą również na poznawanie potrzeb roślin oraz metod i narzędzi pracy z roślinami. Dzięki nowemu miejscu nauczyciele wykorzystają w swojej pracy z osobami niepełnosprawnymi tzw. hortiterapię, czyli ogrodoterapię. Uczniowie będą czynnie uczestniczyć w uprawie i pielęgnacji roślin, stając się współodpowiedzialni za jego rozwój i utrzymanie. W tym celu powstała już altana ogrodowa, gdzie znajdą swoje miejsce narzędzia i sprzęty ogrodowe. Dodatkowo, na dachu szopki narzędziowej zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne! Zakupiono już domki dla owadów, które zostaną umieszczone w różnych częściach ogrodu. Na tym ambitne plany się nie kończą. Dyrekcja marzy o dalszym poszerzeniu ogrodu i połączeniu z aktualnie powstającym, gdyż miejsca nie brakuje.

W budowę ogrodu zaangażowali się sponsorzy: firma Energo-Complex Sp. z o. o., FU-H Cichowski&Cichowski, TanQuid Polska, RZOUG Gaz-Technika Sp. z o. o. Bez wsparcia i wiary w powodzenie projektu oraz zaangażowania wielu osób – nie byłoby możliwe spełnienie wielkiego marzenia uczniów i grona pedagogicznego o własnym miejscu do nauki i odpoczynku pod chmurką.

Uroczyste otwarcie planowane jest po ukończeniu wszystkich prac, najprawdopodobniej we wrześniu 2023 roku.

W związku z powstaniem ogrodu botaniczno-sensorycznego Zespół Szkół Specjalnych ogłosił konkurs na jego nazwę. Uczniowie szkoły mogą zgłaszać swoje propozycje do Anety Jędrak – pedagoga szkolnego. Pomysłodawca najciekawszej nazwy zostanie nagrodzony!