Mężczyźni i młodzieńcy pielgrzymowali do Matki Bożej Piekarskiej

28 maja 2023 r. odbyła się Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej pod hasłem: “Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Mszę świętą odprawił kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Słowo społeczne do Pielgrzymów wygłosił arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

Do Piekar Śląskich pielgrzymowali ojcowie razem z synami oraz dziadkowie z wnukami. Na Wzgórzu Kalwaryjskim stawiły się reprezentacje parafialnych wspólnot oraz filsacy, przedstawiciele środowisk pracy i nauki, reprezentanci związków zawodowych, poczty sztandarowe, rzemieślnicy, funkcjonariusze służby więziennej oraz osadzeni, pielgrzymi z Zakonu Maltańskiego, Rycerze Kolumba, Rycerze Jana Pawła II i inne organizacje, zwłaszcza zrzeszające mężczyzn i młodzieńców. We mszy świętej uczestniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, jako świadek wizyty Papieża Jana Pawła II w Katowicach w 1983 roku, a także m.in. metropolita częstochowski abp Wacław Depo, nowy biskup gliwicki bp Sławomir Oder, a także nominowany na nowego arcybiskupa metropolitę katowickiego abp koadiutor Adrian Galbas.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 8:00 śpiewem Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP i modlitwą różańcową. Następnie ruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Wzgórze Kalwaryjskie, a słowo społeczne do wiernych wygłosił abp. Wiktor Skworc, metropolita katowicki, witając przybyłych pielgrzymów. W uroczystej Mszy św. wzięli udział przedstawiciele władz miasta: Paweł Słota – II Zastępca Prezydenta oraz Łukasz Ściebiorowski – radny, a także premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści, samorządowcy, prezydenci górnośląskich miast, burmistrzowie oraz wójtowie.

Arcybiskup Wiktor Skworc w swoim słowie społecznym przypomniał trzy wielkie postacie Panteonu Górnośląskiego: Wojciecha Korfantego, bł. ks. Jana Franciszka Machę oraz ks. Franciszka Blachnickiego. Nawoływał:

– Bracia! Trwacie mocno w jednym duchu. Naszą teraźniejszość znaczy wiele ważnych spraw: tych systemowych i tych szczegółowych, napawających dumą, ale też obawą lub wstydem. Nie sposób odnieść się do nich wszystkich. Parafrazując poetę, można by rzec, że zbyt są „krótkie dni, krótkie noce, krótkie lata”. Dziś temat naszych rozmów określają trzy słowa: pokój, rodzina i ekologia.

Na koniec wystąpienia podziękował i pożegnał się z wiernymi, wskazując na nowego arcybiskupa katowickiego, którym zostanie abp koadiutor Adrian Galbas:

– Bracia i Siostry! Przyjmijcie mojego następcę w duchu wiary! Módlcie się za Niego i wspierajcie. Niech nas prowadzi mocą i światłem Ducha Świętego; niech w myśl swego biskupiego zawołania: „Pax Christi” – buduje w Kościele katowickim, w metropolii i na Górnym Śląsku tak wszystkim potrzebny Chrystusowy Pokój…

Pielgrzymi modlili się za wszystkich diecezjan, a szczególnie za abp. Wiktora Skworca w 50. rocznicę święceń kapłańskich oraz w 25. roku od przyjęcia sakry biskupiej, jako podziękowanie za posługę pasterską w diecezji tarnowskiej i archidiecezji katowickiej. Głównym motywem pielgrzymki było dziękczynienie za wizytę papieża Jana Pawła II w Katowicach-Muchowcu w 1983 r., gdzie odbyło się spotkanie z papieżem w obecności Maryi w Jej piekarskim wizerunku. Pielgrzymi dziękowali za dar tego historycznego spotkania, jak również zostały przypomniane główne wątki papieskiego nauczania, w tym te o ewangelizacji pracy. Po raz pierwszy na piekarskim wzgórzu stanęli Rycerze Jana Pawła II, którzy formalnie rozpoczęli swoją działalność w archidiecezji katowickiej.

Mszy świętej na Wzgórzu Kalwaryjskim przewodniczył i homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W swoim kazaniu wezwał do przebaczenia i głębszego pojednania polsko-ukraińskiego, mówił o miłości, która jeśli ma być prawdziwa nie może być samowolna i musi się samoograniczać:

– Tymczasem duch czasu współczesnego podpowiada, że musimy być wolni i całkowicie swobodni. Także związanie się z kimś na całe życie, na dłuższy okres czasu, bardzo często niektórym jawi się jako ograniczenie. Stąd ludzie współcześni odkładają sakrament małżeństwa, odkładają związanie się na zawsze. Samoograniczenie jest warunkiem wszelkiej prawdziwej miłości, także tej, która jest podstawą Ewangelii Jezusa Chrystusa – mówił w homilii.

Kardynał Nycz porównał sanktuarium piekarskie do Nazaretu, gdzie przychodzi się do Jezusa, Maryi i Józefa:

– Przychodzimy do Nazaretu uczyć się życia rodzinnego, po to, by nie brać wszystkiego, co proponuje świat. Zwłaszcza wtedy, gdy chrześcijańskie małżeństwo jest czasem uważane za niemodne i przestarzałe, idźmy za ewangelią małżeństwa i rodziny, przez przykład naszych dobrych i świętych rodzin.

Po mszy wyruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej do Bazyliki. Na zakończenie nabożeństwu majowemu o godz. 15:00 przewodniczył i homilię wygłosił bp. senior diecezji płockiej, Piotr Libera.

Przed Urzędem Miasta ustawiono stoisko Miejskiej Biblioteki Publicznej im. T. Heneczka w Piekarach Śląskich, gdzie wszyscy chętni mogli wymienić swoje monety 5-złotowe na jej odpowiedniki, monety jubileuszowe z wygrawerowanym wizerunkiem Kopca Wyzwolenia. Moneta o nominale 5 zł została wprowadzona do obiegu 7 listopada 2019 roku przez Narodowy Bank Polski w ramach serii „Odkryj Polskę – Kopiec Wyzwolenia”. Do kupienia był również pierwszy polski banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Jana Pawła II o nominale 50 zł. Pod Domem Pielgrzyma stał ambulans, gdzie członkowie Klubu Honorowych Dawców Krwi HDK “Julian” z Piekar Śląskich w godzinach 8:00-14:00 zachęcali pielgrzymów do oddawania krwi.

W tym roku na Kalwaryjskie Wzgórze przybyła ogromna rzesza pielgrzymów z całego województwa śląskiego. Jak zawsze wzdłuż ulicy Bytomskiej rozstawiły się kramy i stoiska handlowe.