Nasi przedsiębiorcy coraz chętniej spoglądają w kierunki Azji Centralnej. I nie chodzi wcale o wakacje, ale o zatrudnianie pracowników z Uzbekistanu. Dlaczego akurat Uzbecy mieliby stać się naszą siła roboczą? W Polsce brakuje około 150 tysięcy pracowników. Co więcej, na każde zlikwidowane stanowisko przypada 2,1 nowych wakatów. Dla naszych pracodawców oznacza to, że powinni poszukać kadry za granicą. Do tej pory Ukraińcy wspierali nasze firmy. Jednak wojna w ich kraju spowodowała, że wyjechali bronić ojczyzny.

Agencje pracy tymczasowej pomagają polskim przedsiębiorcom utrzymać się na rynku, pozyskując dla nich pracowników nawet z odległych krajów. Jednym z nich jest Uzbekistan.

Czy pracownik z Uzbekistanu jest dobrym pracownikiem?

Polskie przedsiębiorstwa czeka kryzys? Niekonieczne spełni się czarny scenariusz!

Jak wskazują liczne statystyki, problem z tym, aby znaleźć kadrę, ma aż 35% firm. Z brakiem pracowników borykają się branże transportowa i magazynowa, ale nie tylko. Na niedobory kadrowe narzeka sektor budowlany, produkcja i IT. Co przyczynia się do tego stanu rzeczy? Kandydaci na rynku pracy czują się jak ryby w wodzie. Jednak, czy pracodawca ma jeszcze coś do powiedzenia? Wymaga on od przyszłych pracowników określonych kompetencji, których ci zwykle nie mają.

O ile mikrofirmy nie odczuwają kryzysu związanego z niedoborami kadry, o tyle duże przedsiębiorstwa walczą o to, aby utrzymać się na rynku.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Aż 4 na 10 obywateli naszego kraju nie podejmuje zatrudnienia. Natomiast nasz rząd nie próbuje przeciwdziałać problemowi. Wręcz przeciwnie — liczne programy socjalne zachęcają Polaków do tego, aby nie pracować. Niskie bezrobocie grozi tym, że nasi przedsiębiorcy zostaną z wakatami. Pojawia się jednak także światło w tunelu. Ratunkiem dla rodzimych firm są cudzoziemcy, niekoniecznie ze Wschodu. Azjaci, w tym Uzbecy już są na naszym rynku pracy. Przedsiębiorcy współpracujący z agencjami pracy tymczasowej, zatrudnią ich szybko i otrzymają odpowiednie wsparcie prawne.

Pracownicy z Uzbekistanu — to oni uratują polską gospodarkę!

Kiedy w naszym kraju w 2018 roku podpisano umowy międzynarodowe, Uzbecy zaczęli do niego napływać całymi falami. Dlaczego jednak azjatycki rynek jest tak atrakcyjny dla naszych pracodawców? Ponad połowę obywateli Uzbekistanu stanowią osoby młode, w wieku do 30 lat. Głównie są to osoby zamieszkujące wsie. W Uzbekistanie utrzymuje się wysoki poziom zatrudnienia w rolnictwie, natomiast niższy w przemyśle. To właśnie w tym ostatnim panuje duże bezrobocie. Wielu Ubeków gotowych jest podjąć zatrudnienie w transporcie, przemyśle, produkcji, budownictwie, czyli wszędzie tam, gdzie w naszym kraju brakuje rąk do pracy.

Polska, czyli atrakcyjny kraj dla Uzbeków

Pracownicy z Uzbekistanu, którzy przyjeżdżają do naszego kraju w celach zarobkowych, cenią sobie warunki panujące w Polsce. Jawi im się ona jako kraj dobry do życia, mieszkania i rozwoju zawodowego. Wbrew pozorom, młodzi Ubecy mają problem z tym, aby znaleźć zatrudnienie w swoim kraju. Decydenci Uzbekistanu wciąż zastanawiają się, jak zagospodarować talenty młodej ludności. W Polsce nasi przedsiębiorcy wiedzą, jak pokierować rozwojem zawodowym młodych migrantów. Niekoniecznie oferują im jedynie pracę fizyczną. Wielu Uzbeków zajmuje u nas stanowiska średniego szczebla. Uzbekistan dysponuje nadwyżką kadry pracowniczej o niewygórowanych wymaganiach finansowych. Stąd jasno wynika, że Uzbecy mogą wypełnić luki na naszym rynku pracy.

Współpraca na linii pracownik z Uzbekistanu i polski przedsiębiorca

Uzbecy są zmotywowani, sumienni i rzetelni. Jak już wspomniano, nasz kraj jawi im się jako dobry do życia i pracy. Jednak nie tylko cudzoziemcy są zadowoleni. Nasi przedsiębiorcy cenią Uzbeków za pogodę ducha i optymistyczne podejście. Obywatele z Azji Centralnej podejmują się zadań, których Polacy nie chcą wykonywać. Jednak w firmach, w których pojawiają się Uzbecy, atmosfera staje się przyjazna. Nasi pracownicy nie mają problemu z tym, aby porozumieć się z Uzbekami. Mimo że w ich kraju dominuje islam, na tle kultury lub religii praktycznie nie dochodzi do spięć.

Pracownicy z Uzbekistanu pracują o wiele wydajniej niż nasi rodacy. Chcą jak najwięcej zarobić i zapewnić swoim bliskim godziwe warunki życia. To podoba się naszym pracodawcom, którzy często decydują się na to, aby zatrudnić cudzoziemców z Azji.

Współpraca z agencją pracy tymczasowej odciąża polskich przedsiębiorców. Nie muszą oni kłopotać się żmudnymi rekrutacjami i martwić się o kwestie formalne związane z legalizacją pobytu Uzbeków w Polsce. Owa agencja załatwia obcokrajowcom transport i zakwaterowanie, a także wsparcie w obcym kraju. Z takiego rozwiązania płynie wiele korzyści — pracodawcy zyskują kadrę, a cudzoziemcy — zatrudnienie.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.jobspol.com/stanowiska-pracy.html