Pracownia bronchofiberoskopii w szpitalu miejskim

Piekarskie Centrum Medyczne sp. z o.o. otrzymało środki w wysokości 1.980.000 zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 z przeznaczeniem na zadanie inwestycyjne: “Przebudowa pomieszczeń i zakup sprzętu dla Pracowni Bronchofiberoskopii w Szpitalu Miejskim w Piekarach Śląskich”. Dzięki takiej decyzji Ministerstwa Zdrowia w naszym szpitalu powstanie nowa pracownia.

Bronchofiberoskopia to zabieg pozwalający na oglądanie od wewnątrz dróg oddechowych, począwszy od strun głosowych i tchawicy, poprzez oskrzela, aż po ich drobne odgałęzienia. Zabieg bronchofiberoskopii stanowi nieocenioną metodę diagnostyczną i, co więcej, terapeutyczną w wielu schorzeniach układu oddechowego i nie tylko. Bronchofiberoskopia wykonywana jest przy użyciu cienkiego, elastycznego światłowodu, wprowadzanego przez usta lub nos. Od klasycznej bronchoskopii, wykorzystującej sztywny metalowy aparat, różni się właśnie możliwością oglądania znacznie dalej położonych, drobnych oskrzeli.

Lekarz może zlecić bronchofiberoskopię przede wszystkim we wszystkich przypadkach występowania objawów ze strony układu oddechowego o nieznanej przyczynie takich, jak:

  • kaszlu,
  • krwioplucia,
  • duszności,
  • nawracających infekcji dolnych dróg oddechowych,
  • częstych zapaleń płuc.

Z punktu widzenia Szpitala Miejskiego jest to wyjątkowo istotna informacja. Zarząd od dłuższego czasu prowadził rozmowy, aby pozyskać te środki. Nowa pracownia to nie tylko nowe możliwości diagnostyczne Piekarskiego Centrum Medycznego, ale też zwiększenie przychodów, co pozwoli na częściowe ograniczenie strat. Inwestycja zostanie zrealizowana w pierwszej połowie tego roku i niebawem szpital zacznie świadczyć nowe usługi.