Wczoraj odbyła się II Piekarska Sportowa Ustawka, w której udział wzięli m.in. piekarscy policjanci, Prezydent Miasta Piekary Śląskie Pani Sława Umińska-Duraj, Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego Pani Urszula Koszutska, a także pomysłodawca wydarzenia, Prezes Piekarskiego WOPR-u i Stowarzyszenia Piekarskie Koła Wojciech Krawczyk. Młodszy aspirant Michał Szydłowski wręczył uczestnikom odblaskowe opaski, a także przypomniał uczestnikom przepisy, jakie musi znać każdy cyklista, poruszył kwestię bezpieczeństwa pieszych oraz zapewnił, że w tym sezonie na piekarskich drogach pojawią się mundurowi z piekarskiej drogówki w patrolach rowerowych. Serdecznie zapraszamy na kolejną "Piekarską Sportową Ustawkę" w przyszłym miesiącu.

Przypominamy podstawowe zasady, o których powinien pamiętać każdy zanim wsiądzie na rower i wyruszy w drogę.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

 

Rowerzysta na chodniku

Co do zasady - po chodniku jeździć nie wolno. Jednak przepisy przewidują kilka odstępstw. Prawo drogowe zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:

- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

- panuje zła pogoda, zagrażająca bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);

- są spełnione jednocześnie trzy warunki:

1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,

2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h,

3. brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

 

Dziecko na rowerze

- Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby: na rowerze w specjalnym foteliku, albo w specjalnej przyczepce ciągniętej za rowerem. Zarówno fotelik, jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci. Z dzieckiem w przyczepce można jechać jedynie po jezdni, lub ścieżce rowerowej.

- Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.

- Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. kartę rowerową. Karta Rowerowa obowiązuje do 18 roku życia - czyli rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.

 

Jazda po alkoholu

Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu (w naszym organizmie znajduje się pomiędzy 0,2-0,5 promila), zagrożone jest mandatem w wysokości 1000 złotych. Z kolei nietrzeźwi rowerzyści, czyli tacy, którzy mają więcej niż 0,5 promila alkoholu, mogą zostać ukarani mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.