W MDK wystąpił ukraiński zespół "Werchowina"

W Miejskim Domu Kultury przy ul. Bytomskiej 73 odbył się dziś wieczorem koncert Zasłużonego Karpackiego Zespołu Piosenki i Tańca “Werchowina”, który zaprezentował się w repertuarze tradycyjnych pieśni i tańców ludowych Ukrainy. Zespół swoim zaczarowanym występem przybliżył zgromadzonej publiczności tradycje, zwyczaje oraz piękno kultury ludowej Podkarpacia. Wstęp na koncert był darmowy.

Na widowni MDK zasiedli m.in. Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich wraz z Pawłem Słotą – II Zastępcą Prezydenta miasta. Z artystami przyjechali do nas przedstawiciele instytucji kultury z Drohobycza na czele z Oksaną Matchyshyn – Dyrektor Drohobyckiego Miejskiego Centrum Usług Społecznych dla Rodziny, Dzieci i Młodzieży. Członkowie zespołu w dwugodzinnym koncercie śpiewali, tańczyli oraz grali swoje role perfekcyjnie:

Publiczność żywiołowo reagowała na to, co się działo na scenie. Nie brakowało przemówień członków zespołu o aktualnej sytuacji na Ukrainie, o potrzebie wspierania naszych sąsiadów duchowo i materialnie. Nie zabrakło również życzeń i podziękowań skierowanych od Ukraińców do Polaków za wszelką udzieloną im pomoc. Na zakończenie koncertu zespół “Werchowina” odśpiewał hymny Polski i Ukrainy.

Po występie Sława Umińska-Duraj podziękowała ukraińskiemu zespołowi za perfekcyjnie zaprezentowane widowisko, natomiast przy wyjściu z MDK każdy, kto chciał, mógł wrzucić do skarbony datek dla walczącej Ukrainy.

Zespół “Werchowina” to profesjonalny zespół wokalny i choreograficzny, który od ponad 75 lat zachwyca miłośników sztuki muzycznej swoimi twórczymi osiągnięciami. Obecnie Zasłużony Karpacki Zespół Pieśni i Tańca „Werchowina” zrzesza ponad osiemdziesięciu profesjonalnych artystów i dysponuje baletem, chórem i orkiestrą, których poziom nie ma sobie równych.

Tym, co wyróżnia zespół “Werchowina” to niesamowita energia, wirtuozerskie umiejętności uczestników, jaskrawe kostiumy sceniczne, różnorodność kompozycji wokalnych i choreograficznych, niepowtarzalne brzmienie i bogactwo tradycyjnej muzyki ukraińskiej zawartej w pieśniach ludowych z Podkarpacia i instrumentalnych bojkowskich melodiach ludowych. Autentyczność, talent i nieprzeciętne umiejętności wokalne i akrobatyczne zachwyciły zgromadzoną w sali MDK publiczność, która gorąco oklaskiwała artystów po ich występie.