Zima na drogach - bądźmy ostrożni!

Kalendarzowa zima przed nami. Dla większości uczestników ruchu jest to trudniejszy okres ze względu na niskie temperatury, silne opady śniegu, przymrozki i odmienną, często niesprzyjającą aurę na drogach. To wszystko ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Policjanci z Miejskiej Komendy w Piekarach przedstawiają kilka porad dla pieszych oraz kierowców na ten okres oraz apelują o rozwagę, ostrożności, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i przestrzeganie przepisów.

Z nastaniem sezonu zimowego każdy uczestnik ruchu drogowego dla bezpieczeństwa własnego jak i innych powinien dostosować swoje zachowania do warunków zewnętrznych jak i własnej dyspozycji. Funkcjonariusze Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich przypominają o kilku najważniejszych zasadach, jakie każdy powinien znać chcąc bezpiecznie korzystać z dróg:

  1. Osoby, które korzystają z dróg pieszo – czy to idąc do pracy, szkoły, czy biegając dla rekreacji powinny pamiętać o odblaskach. Te niewielkie elementy pozwalają kierowcy dostrzec człowieka z ponad 100 metrów. Policjanci zachęcają do noszenia odblasków nie tylko poza obszarem zabudowanym, co jest obowiązkowe po zmierzchu, ale wszędzie o każdej porze.
  2. Piesi powinni pamiętać, że w okresie, gdy przejrzystość powietrza jest ograniczona np. przez mgłę czy opady, niebo zasnute jest chmurami, a nawierzchnia mokra przed wejściem na jezdnię trzeba wziąć pod uwagę fakt, że każdy pojazd potrzebuje większej odległości żeby zahamować, a kierowca z dopiero z bliska może zauważyć zmianę w otoczeniu.
  3. Zimowe warunki wymagają od nas nie tylko większej wyobraźni i refleksu na drodze, ale także specjalnego przygotowania naszego pojazdu. Jednym ze standardowych zabiegów, przygotowujących nasz samochód do niższych temperatur, jest zmiana opon z letnich na zimowe. Przygotowanie samochodu to także wymiana płynu w spryskiwaczach na taki, który będzie odporny na ujemne temperatury oraz sprawdzenie czy pióra wycieraczek dostatecznie dobrze wycierają szybę. Przy opadach i ochlapywaniu przez inne pojazdy szyby naszego samochodu ważne jest, by szyba była dobrze oczyszczana.
  4. Bardzo istotne jest odśnieżenie samochodu przed wyjazdem. Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innym uczestnikom ruchu oraz nie narażało kogokolwiek na szkodę. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby (w tym szyba czołowa i szyby boczne), a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.
  5. Śliska lub przymrożona jezdnia dla kierowców powinna oznaczać, że zmniejszą prędkość i będą płynniej wykonywać takie manewry jak zmiana pasa ruchu czy zmiana kierunku jazdy. Gwałtowne ruchy kierownicą w warunkach zmniejszonej przyczepności mogą spowodować, że kierujący wprowadzi swój pojazd w poślizg co często prowadzi do zdarzenia drogowego.
  6. Niezwykle ważne jest zachowanie większego odstępu od poprzedzającego nas samochodu. Bezpieczny odstęp to taki, który w razie potrzeby pozwoli nam na wyhamowanie lub inną reakcję na gwałtowną zmianę w otoczeniu.
  7. Kierowcy są osobami, które muszą znać przepisy ruchu drogowego, ich znajomość u pieszych czy rowerzystów jest często mniejsza. W związku z tym, kierując pojazdem zostawmy sobie czas i możliwość na nieoczekiwane zachowanie innych uczestników ruchu. Mniejsza prędkość i skupienie uwagi na tym, co dzieje się na drodze, zwiększa nasze szanse na uniknięcie ewentualnych wypadków.
  8. Wyruszając w podróż, starajmy się być wypoczęci. Pochmurna, niesprzyjająca aura może negatywnie wpływać na naszą koncentrację i czas reakcji. Pośpiech, nerwy i brawura bardzo często prowadzą do niebezpiecznych sytuacji.
  9. Policjanci zachęcają kierowców do doskonalenia swoich umiejętności. Mundurowi przypominają jednak, że drogi publiczne temu nie służą. W tym celu należy korzystać z oferty ośrodków szkoleniowych, gdzie w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach pod okiem instruktorów można podnosić swoje umiejętności jazdy np. po mokrej lub zlodowaconej nawierzchni czy przećwiczenia sytuacji, gdy nagle pojawia się zagrożenie na drodze.

PAMIĘTAJMY! Przed wyruszeniem w drogę zwracajmy uwagę na komunikaty dotyczące prognozy pogody i stanu dróg.