– Dziękuję bardzo za otrzymaną nagrodę, nasza inwestycja to kolosalny efekt ekologiczny odczuwalny nie tylko w dzielnicy, ale w całym mieście. Jednocześnie realizacja okupiona była wielkimi trudnościami i kłodami rzucanymi pod nogi przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który na skutek błędów w audycie energetycznym złożył na nas doniesienie do prokuratury. Finalnie Najwyższa Izba Kontroli uznała, że nie było ku temu podstaw, jednak przez wiele miesięcy byliśmy oskarżani, a kontrole ciągną się do dzisiaj. Także opozycja zarzucała nam niewłaściwe wykorzystanie środków. Tak naprawdę swoją determinacją i dążeniem do celu pokazaliśmy jak bardzo katowicki WFOŚiGW nie spełnia swoich zadań. Łatwiej było przeprowadzić termomodernizację z udziałem środków komercyjnych, niż specjalne powołanej do tego celu instytucji. Mimo trudności udało się nam doprowadzić termomodernizację do końca. To właśnie teraz do Piekar Śląskich przyjeżdżają zarządcy z całego kraju. aby pytać jak przeprowadzić tak skomplikowaną inwestycję – powiedziała odbierając nagrodę Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich.
W ramach docieplenia wykonano m.in. izolację pionową ścian fundamentowych, docieplenie ścian zewnętrznych, docieplenie stropu nad piwnicą, docieplenie podłogi poddasza. W ramach podłączenia budynków do sieci wykonano instalacje grzewcze oraz instalacje ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo w przypadku budynków, których dachy były w bardzo złym stanie technicznym, wykonano ich remonty, aby nie dopuścić do niszczenia wykonanej termomodernizacji.
Zrealizowane zadanie przyczyniło się przede wszystkim do poprawy stanu powietrza, poprzez likwidację niskiej emisji, co w konsekwencji spowodowało poprawę jakości życia mieszkańców miasta, a samo osiedle Wieczorka w Piekarach Śląskich stało się bardziej atrakcyjnym miejscem zamieszkania. Warto również zwrócić uwagę na bardzo duży wzrost komfortu życia w budynkach poddanych termomodernizacji, ponieważ poprzez przyłączenie mieszkań do sieci miejskiej, mieszkańcy nie muszą we własnym zakresie obsługiwać źródeł ciepła, co w wielu przypadkach, przy opalaniu mieszkań węglem, wiązało się z noszeniem węgla na wszystkie kondygnacje budynków.
W przypadku termomodernizacji osiedla Wieczorka cele od początku były jasne, mimo braku wsparcia ze strony instytucji, która była do tego powołane takich jak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konsekwentnie remontowaliśmy kolejne budynki, naprawialiśmy dachy, odnawialiśmy klatki schodowe, stawialiśmy nowe śmietniki i instalowaliśmy kamery monitoringu. Przyjęliśmy prostą zasadę: wpierw ogrzewanie i ocieplenie, następnie klatki schodowe, chodniki, drogi i parkingi, a na końcu zieleń i mała architektura. Pomagali nam w tym mieszkańcy, którzy sami brali sprawy w swoje ręce tworząc przydomowe ogródki. Nagroda “Inwestycja Roku” jest zwieńczeniem całego procesu i jednocześnie podkreśleniem ważności podjętych działań.