Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które samo wytwarza energię elektryczną. Dzięki temu zasila on inne urządzenia elektryczne. Agregat prądotwórczy to źródło prądu, które pozwoli Ci zasilić sprzęty domowe, jak i te używane na placu budowy. W domach jednorodzinnych często mają miejsce awarie sieci. W takich przypadkach agregat prądotwórczy jest wprost niezastąpiony. Jak wybrać sprzęt przeznaczony do domu?
Agregat prądotwórczy do użytku domowego — czym jest?
Agregat prądotwórczy to zestaw wyposażony w silnik spalinowy i prądnicę prądu zmiennego. Posiada on także rozdzielnicę elektryczną oraz sprzęty pomiarowo-kontrolne i pomocnicze. Elementy te znajdują się w metalowej konstrukcji. Od mocy urządzenia zależy czy ma ono silnik benzynowy dwu-, czy czterosuwowy. Większe gabarytowo agregaty mogą mieć silniki wysokoprężne.
Z kolei prądnica agregatu może wytwarzać prąd jednofazowy lub trójfazowy. Wskutek gwałtownych zmian atmosferycznych, często dochodzi do awarii sieci elektrycznej. Wtedy agregat prądotwórczy jest nieoceniony. Zasilisz nim:
- oświetlenie domu,
- alarm i monitoring,
- sterownik pieca CO,
- pompy ciepła,
- bramę garażową.
Agregat prądotwórczy stacjonarny czy przenośny?
Na rynku jest wiele rodzajów agregatów prądotwórczych. Dzieli się je na stacjonarne i przenośne. Pierwsze sprawdzą się, kiedy potrzebujesz natychmiastowo przełączyć się na tryb zasilania awaryjnego. Agregaty przenośne natomiast wykorzystasz w warunkach polowych, poza domem (na działce rekreacyjnej, podczas obsługi imprez na świeżym powietrzu, w przydomowym warsztacie).
Wiele modeli wyposażono w automatykę, którą jest zsynchronizowana z siecią energetyczną budynku. Jeśli zainwestujesz w agregat prądotwórczy dla potrzeb domowych, zyskasz niezależne źródło prądu. Dzięki niemu wiele sprzętów domowego użytku może normalnie funkcjonować.
Agregaty prądotwórcze mogą być zasilane:
- benzyną,
- olejem napędowym,
- gazem ziemnym,
- metanem,
- gazem LPG.
Moc agregatu prądotwórczego — jaką wartość wybrać?
To, jaką moc będzie miał agregat prądotwórczy, jest uzależnione od tego, ile urządzeń ma zasilać. Kiedy już zdecydujesz, jakie urządzenia w Twoim domu potrzebują zasilania, musisz określić ich moc w kW (dla każdego sprzętu osobno). W kolejnym etapie ustal, które urządzenia są jedno-, a które trójfazowe. Osobno zsumuj moce odbiorników jedno- i trójfazowych. Kiedy dowiesz się, ile mocy Ci potrzeba, możesz wybrać agregat prądotwórczy.
Pamiętaj jednak o tym, że moc agregatu musi być nieco większa niż suma mocy urządzeń. Dlaczego? Ponieważ na tabliczce znamionowej umieszczono średnią wartość poboru energii podczas pracy. Wartość ta może jednak znacznie odbiegać od maksymalnego poboru energii w trakcie rozruchu. Duże znaczenie ma także to, do jakiej grupy urządzeń zaliczają się Twoje odbiorniki. Przykładowo odbiornik z silnikiem połączonym w gwiazdę wymaga trzykrotnie większej mocy agregatu. Natomiast odbiorniki z silnikiem połączonym w trójkąt potrzebują aż dziewięciokrotnie większej mocy.
Agregat prądotwórczy do użytku domowego powinien cicho pracować. Oczywiście komfortową pracę zapewniają nieco droższe modele. Poziom hałasu nie ma większego znaczenia, kiedy wybierasz urządzenie do pracy na zewnątrz. Jednak w domu głośne urządzenie może być kłopotliwe.
Agregat prądotwórczy to niezależne źródło zasilania. Kiedy w niego zainwestujesz, przerwy w dostawie prądu nie będą dezorganizowały Twojego codziennego funkcjonowania. Wybierz model, który możesz zatankować bez wyłączania. Zanim kupisz urządzenie, sprawdź, czy jest ono wyposażone we wskaźnik poziomu paliwa i czy ma katalizator ograniczający emisję spalin.
Sprawdź ofertę naszej hurtowni: https://migomat.com.pl/agregaty-pradotworcze/p30746-agregat-pradotworczy-inwertorowy-ge-4500-mi-4-kw.html?fast_search=fs