Ile kosztuje pozew o kredyt frankowy w 2022?

Od wielu lat kredytobiorcy decydują się na batalię w sądach w sprawie niekorzystnych kredytów frankowych. Pozwy mogą dotyczyć niemal wszystkiego, jednak na tapetę brane są przede wszystkim niekorzystne umowy kredytowe, które mogą być nawet przyczynkiem do unieważnienia kredytu we frankach. Aby wnieść pozew, trzeba jednak być przygotowanym na pewne koszty.

Na czym polega proces o kredyt frankowy?

Od jakiegoś czasu Frankowicze aktywnie uczestniczą w walce o swoje prawa, a sprawy bardzo często kierowane są do sądów. Wskazuje się na nieuczciwe zapisy w umowach frankowych, które skutkują unieważnieniem kredytu, a także niedozwolone klauzule indeksacyjne, będąca często podstawą do odfrankowienia kredytu. Każda ze spraw, które trafią przed sąd, musi przejść przez ręce odpowiedniej kancelarii. Warto wybrać dobrych prawników, pozew przeciwko bankowi o kredyt frankowy złóż z pomocą Kancelariakredytobiorcy.pl. Samodzielne dociekanie, jaki sposób rozpatrzenia sprawy będzie dla nas najkorzystniejszy może być co najmniej kłopotliwe, a profesjonalna kancelaria spojrzy na Twoją sytuację indywidualnie i zaproponuje możliwe rozwiązania. Sam proces frankowy może trwać nawet kilka lat, lecz zazwyczaj jest to od roku, do dwóch lat.

Ile kosztuje pozew o kredyt frankowy w 2022?

Jeśli chodzi o koszty pozwu frankowego, zawsze trzeba liczyć się z konkretną sumą pieniędzy, którą musimy zapłacić zarówno kancelarii, jak i uiścić w związku z różnego rodzaju opłatami sądowymi. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że w przypadku wygranej, kwestia ta spada na stronę pozwaną, czyli w tym przypadku bank. Pierwszą opłatą, która jest stała i niezmienna, są koszty pozwu – jest to 1000 złotych niezależnie od kwoty kredytu. Inaczej sprawa wygląda w przypadku przedsiębiorców, gdzie opłata za wniosek jest już procentowa i wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Dalsze opłaty to już kwestia zarówno składowych sprawy, jak i wysokości kredytu. Zapłacić musisz za opinię biegłego, której koszt to około 200-300 złotych. Inną kwestią jest opłata od apelacji, która wynosi 1000 złotych, jednak największym kosztem jest chyba opłata kancelarii. Ta może być różna – niektóre firmy mają z góry ustaloną stawkę (od 5 do nawet 10 tysięcy złotych), lub system premiowy, który może wynosić od 3 do nawet 10 procent od wygranej.

Czego się spodziewać po procesie o kredyt frankowy?

Kwestia kosztów jest w przypadku każdej kancelarii frankowej ustalana indywidualne i dobrze jest znać warunki już na samym początku. Jeśli to, co dana firma proponuje jest dla Ciebie akceptowalne, warto zapytać prawnika, czego możesz spodziewać się po procesie frankowym. Dobra kancelaria powinna zaproponować takie rozwiązanie sprawy, które będzie dla klienta najbardziej korzystne, a te są różne – czasem najlepszą opcją będzie odfrankowienie kredytu, a w innym przypadku można pokusić się o unieważnienie umowy frankowej. Wyrok sądu sprawia, że większość nadmiarowych kosztów, z którymi musieli radzić sobie Frankowicze znika lub też zamieniana jest na dużo korzystniejsze raty. Warto skonsultować się z wybraną kancelarią i wspólnie zastanowić się, co możemy zrobić w przypadku naszej umowy z bankiem.