Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Piekary Śląskie

Drodzy Przyjaciele i Sympatycy piekarskiej historii. Dobiega końca nasz dwuletni projekt związany z opracowaniem spuścizny Pawła Słani – piekarzanina, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciela przedwojennego Kółka Miłośników Piekar Śląskich, nauczyciela i podporucznika rezerwy bestialsko zamordowanego w Katyniu w kwietniu 1940 roku.

W ostatnich dwóch latach włożyliśmy wiele serca i wolnego czasu w badania nad jego losami i spuścizną, która obejmuje 150 listów. Efekty zbiorowej pracy, którą wykonaliśmy siłami pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich oraz wolontariuszy, którzy ochoczo zgłosili się do akcji przepisywania listów, wreszcie mają szansę ujrzeć światło dzienne. Mowa o będącej na ostatnim etapie przygotowania książce pt. „Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew. Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933-1939”.

Aby przysłowiową klamrą zamknąć to ważne dla nas wszystkich przedsięwzięcie, potrzebujemy jeszcze tylko Waszej pomocy – wsparcia finansowego, które przeznaczymy na skład graficzny, korektę i druk książki. Każda wpłata będzie na wagę złota i wzbogaci lokalną historiografię o nową pozycję poruszającą trudną i tragiczną historię mieszkańców Piekar Śląskich represjonowanych w czasie II wojny światowej.
 

Kliknij tutaj, by przejść do zbiórki!
 

Nakład planowanej książki oraz jej forma fizyczna będą uzależnione od ilości środków, które uda nam się zebrać m.in. poprzez niniejszą zbiórkę. Większość początkowego nakładu książki trafi do wszystkich osób zaangażowanych w jej powstanie, którzy dla dobra wspólnego poświęcili swój wolny czas, przepisując listy, pisząc teksty, redagując, rysując i szukając sponsorów. Zależy nam także, aby książka była dostępna w piekarskich bibliotekach szkolnych, bibliotekach regionu górnośląskiego, a także w największych bibliotekach w kraju. Dzięki współpracy z wydawnictwem będzie dostępna także w sklepie internetowym oraz w ogólnopolskiej dystrybucji, tak by jej zasięg był możliwie duży.

Ponieważ biblioteka z racji swojej funkcji nie prowadzi działalności wydawniczej, planowana książka zostanie wydana nakładem zaprzyjaźnionego Wydawnictwa Hm. Aby wszystko zostało zrobione zgodnie ze sztuką wydawniczą, nad całym procesem będzie czuwał jego właściciel Marcin Halski – nasz przyjaciel i jeden z członków grupy Piekary Literackie, który także uczestniczył w samym procesie przepisywania listów Pawła Słani.

Za merytoryczną stronę publikacji, analizę listów oraz biogramy Pawła i Marii odpowiada Łukasz Żywulski, opiekun Izby Regionalnej w Piekarach Śląskich i inicjator całego przedsięwzięcia. Tekst wprowadzający o rodowitych piekarzanach – ofiarach zbrodni katyńskiej – przygotował nieoceniony piekarski regionalista Leszek Bensz. Redakcję językową zawdzięczamy Monice Tomys, indeks osobowy – Ewelinie Muszalskiej, a rysunki – Alexandrowi Babichowi (Grafiki Śląsk).

Premiera książki przewidziana jest na 110. rocznicę urodzin Pawła Słani, tj. 24 maja 2022 roku, w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa historyczna oraz premiera utworu muzycznego pamięci Pawła Słani pt. „Ostatni list” w wykonaniu piekarskiego zespołu Teodorki i Heneczki.

Z góry dziękujemy za wszelkie wpłaty
Zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej
 im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich

----------------------------

W sprawie przygotowywanej publikacji i niniejszej zbiórki wszelkich dodatkowych informacji udziela kierownik Biblioteki Centralnej i opiekun Izby Regionalnej - Łukasz Żywulski pod nr. tel. 32 767 59 75 oraz mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..